LimeSurvey Develop - en to oc_FR translation catalogue (2117 entries)

en: %s cannot be left empty
oc_FR: %s pòt pas èsser void

en: %s duplicate records removed
oc_FR: %s enregistrament(s) en doble suprimit(s)

en: %s entries were not copied because they already existed
oc_FR: %s entradas son pas estadas copiadas perque èran ja presentas

en: %s field(s) were successfully added.
oc_FR: %s camp(s) es/son estat(s) apondut(s) amb succès.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
oc_FR: %s linhas an un nombre de camps incoerent.

en: %s min. %s sec.
oc_FR: %s min. %s seg.

en: %s new participants were created
oc_FR: %s participants novèls son estats creats.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
oc_FR: %s anciana(s) responsa(s) e cronomètre(s) associat(s) importats amb succès.

en: %s old response(s) were successfully imported.
oc_FR: %s anciana(s) responsa(s) importada(s) amb succès.

en: %s participants have been copied to the central participants table
oc_FR: %s participants son estats copiats dins la taula centrala dels contactes

en: %s participants have been shared
oc_FR: %s contactes son estats partejats

en: %s records found in CSV file
oc_FR: %s enregistraments trobats dins lo fichièr CSV

en: %s records have empty mandatory fields
oc_FR: %s enregistraments an de camps obligatòris pas emplenats.

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
oc_FR: %s enregistraments son incomplets o possedisson de valors d'atributs pas confòrmas.

en: %s records imported
oc_FR: %s enregistrament(s) importat(s)

en: %s records in CSV
oc_FR: %s enregistrament(s) dins lo CSV

en: %s records met minimum requirements
oc_FR: %s enregistraments respèctan los critères minimals.

en: %s records were duplicate but had attributes updated
oc_FR: %s enregistraments existissián ja, atributs meses a jorn

en: %s records with invalid email address removed
oc_FR: %s enregistraments amb una adreça de corrièr electronic invalida suprimits

en: %s%% completed
oc_FR: %s%% completats

en: 'Other:' comment mandatory
oc_FR: 'Autre :' Comentari obligatòri

en: (Autodetect)
oc_FR: (Autodeteccion)

en: (Iconv Library not installed)
oc_FR: (Bibliotèca Iconv pas installada)

en: (No target question)
oc_FR: (Pas cap de question cibla)

en: (None)
oc_FR: (Pas cap)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
oc_FR: (Seleccionatz mantun jòcs d'etiquetas en utilizant la tòca Ctrl)

en: (Sub-)question width
oc_FR: Largor de la (sos)question

en: 16 or up
oc_FR: 16 o mai

en: 1st quartile (Q1)
oc_FR: 1èr quartil (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
oc_FR: Estil CSS del 1èr messatge d'avertiment

en: 1st time limit warning message
oc_FR: Messatge del primièr avertiment d'expiracion del relambi

en: 1st time limit warning message display time
oc_FR: Durada d'afichatge del 1èr messatge d'avertiment d'expiracion del relambi

en: 1st time limit warning message timer
oc_FR: Minutador del 1èr messatge d'avertiment d'expiracion del relambi

en: 2nd quartile (Median)
oc_FR: 2nd quartil (Mediana)

en: 2nd time limit warning CSS style
oc_FR: Estil CSS del 2nd messatge d'avertiment

en: 2nd time limit warning message
oc_FR: Messatge del segond avertiment d'expiracion del relambi

en: 2nd time limit warning message display time
oc_FR: Durada d'afichatge del 2nd messatge d'avertiment d'expiracion del relambi

en: 2nd time limit warning message timer
oc_FR: Minutador del 2nd messatge d'avertiment d'expiracion del relambi

en: 3rd quartile (Q3)
oc_FR: 3en quartil (Q3)

en: 5 Point Choice
oc_FR: 5 botons ràdios

en: 7bit Swedish
oc_FR: Suedés (7-bit)

en: <No default value>
oc_FR: <Pas cap de valor per defaut>

en: <no data>
oc_FR: <pas cap de donada>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
oc_FR: Un salvament d'aquesta taula es estat efectuat e es accessible a vòstre administrator.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
oc_FR: Un salvament d'aquesta taula serà efectuat se decidissètz de contunhar. Vòstre administrator del sistèma poirà accedir a aquesta taula.

en: A database named "%s" already exists.
oc_FR: Una banca de donadas intitulada "%s" existís ja.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
oc_FR: Un questionari desactivat es pas accessible al respondeire (sol un messatge apareis per lor indicar que pòdon pas participar al questionari).

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
oc_FR: Un indèx de question apareisserà ; los participants poiràn navigar demest las questions visitadas.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
oc_FR: Lo nom d'utilizaire es pas emplenat o es pas valid.

en: AND/OR Date is
oc_FR: E/O la data es

en: ARMSCII-8 Armenian
oc_FR: Armèni (ARMSCII-8)

en: Abbreviated question text
oc_FR: Tèxte abreujat de la question

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
oc_FR: La possibilitat de cambiar las questions, los gropes e los paramètres es encara limitada.

en: Absolute value
oc_FR: Valor absoluda

en: Accelerator keys for list items
oc_FR: Acorchis de clavièr pels elements de lista

en: Access
oc_FR: Accès

en: Access denied
oc_FR: Accès refusat

en: Access denied!
oc_FR: Accès refusat !

en: Action
oc_FR: Accion

en: Action to perform when time limit is up
oc_FR: Accion a executar quand lo compte a rebors es acabat

en: Actions
oc_FR: Accions

en: Activate Survey
oc_FR: Activar lo questionari

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
oc_FR: Activar aquò per far veire una mapa ont l'utilizaire pòt seleccionar sa posicion

en: Active
oc_FR: Activat

en: Active surveys
oc_FR: Questionari(s) activat(s)

en: Add
oc_FR: Apondre

en: Add URL parameter
oc_FR: Apondre un paramètre d'URL

en: Add a language:
oc_FR: Apondre una lenga :

en: Add a new question
oc_FR: Apondre una novèla question

en: Add a prefix to the answer field
oc_FR: Apondre un prefix al camp de la responsa

en: Add a suffix to the answer field
oc_FR: Apondre un sufix al camp de la responsa

en: Add and edit conditions
oc_FR: Apondre e editar las condicions

en: Add another record
oc_FR: Apondre un novèl enregistrament

en: Add answer
oc_FR: Apondre una responsa

en: Add attribute
oc_FR: Apondre un atribut

en: Add condition
oc_FR: Apondre una condicion

en: Add fields
oc_FR: Apondre de camps

en: Add group
oc_FR: Apondre un grop

en: Add language
oc_FR: Apondre una lenga

en: Add new question to group
oc_FR: Apondre una question novèla al grop

en: Add new user group
oc_FR: Apondre un grop novèl d'utilizaires

en: Add or delete groups
oc_FR: Apondre o suprimir de gropes

en: Add or delete questions
oc_FR: Apondre o suprimir de questions

en: Add or delete subquestions or change their codes
oc_FR: Apondre o suprimir de sosquestion o cambiar lors còdes

en: Add participant
oc_FR: Apondre de contactes

en: Add participant to survey
oc_FR: Apondre un participant al questionari

en: Add participants to central database
oc_FR: Apondre de participants a la banca de donadas centralizada dels contactes

en: Add participants to survey
oc_FR: Apondre de contactes al questionari

en: Add question
oc_FR: Apondre una question

en: Add question group
oc_FR: Apondre un grop de questions

en: Add scenario
oc_FR: Apondre un scenari

en: Add token entry
oc_FR: Apondre un convit novèl

en: Add user
oc_FR: Apondre un utilizaire

en: Add user group
oc_FR: Apondre un grop d'utilizaires

en: Add value
oc_FR: Apondre una valor

en: Additional Languages
oc_FR: Autras lengas

en: Admin login name
oc_FR: Identificant de l’administrator (login)

en: Admin login password
oc_FR: Senhal d'administrator

en: Administration
oc_FR: Administracion

en: Administrator credentials
oc_FR: Compte de l'administrator

en: Administrator email
oc_FR: E-mail de l'administrator

en: Administrator name
oc_FR: Nom de l'administrator

en: Administrator name:
oc_FR: Nom de l'administrator :

en: Administrator:
oc_FR: Administrator :

en: After
oc_FR: Aprèp

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
oc_FR: Aprèp aver clicat sul boton de salvament podètz tampar aqueste navigador o alara contunhar a emplenar lo questionari.

en: Albanian
oc_FR: Albanés

en: All
oc_FR: Tot

en: All answers are already selected in this quota.
oc_FR: Totas las responsas son ja seleccionadas per aqueste quota.

en: All answers meet consistency standards.
oc_FR: Totas las questions correspondon als estandards.

en: All assessments meet consistency standards.
oc_FR: Totas las evaluacions correspondon als estandards.

en: All conditions in this survey have been deleted.
oc_FR: Totas las condicions d'aqueste questionari son estadas suprimidas

en: All conditions meet consistency standards.
oc_FR: Totas las condicions correspondon als estandards.

en: All conditions scenarios were renumbered.
oc_FR: Totes los scenaris de condicions son estats renumerotats.

en: All default values meet consistency standards.
oc_FR: Totas las valors per defaut correspondon als estandards.

en: All groups meet consistency standards.
oc_FR: Totes los gropes correspondon als estandards.

en: All in one
oc_FR: Tot en un

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
oc_FR: Totes los questionaris de l'utilizaire son estats transferits a %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
oc_FR: Totas las taulas d'ancianas enquèstas correspondon als estandards.

en: All participant information is lost.
oc_FR: Totas las informacions suls participants son perdudas

en: All question attributes meet consistency standards.
oc_FR: Totes los atributs de questions correspondon als estandards.

en: All questions meet consistency standards.
oc_FR: Totas las questions correspondon als estandards.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
oc_FR: Totas las questions, responsas, etc associadas a las lengas suprimidas seràn perdudas. Sètz segur ?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
oc_FR: Totas las questions, gropes e paramètres son modificables tornarmai.

en: All quota language settings meet consistency standards.
oc_FR: Totes los paramètres de lenga de quotas correspondon als estandards.

en: All quota quota members meet consistency standards.
oc_FR: Totas los membres de quotas son coerents

en: All quotas meet consistency standards.
oc_FR: Totes los quotas correspondon als estandards.

en: All responses
oc_FR: Totas las responsas

en: All survey language settings meet consistency standards.
oc_FR: Totes los parametratges de lenga correspondon als estandards.

en: All surveys meet consistency standards.
oc_FR: Totas las enquèstas correspondon als estandards.

en: All tokens
oc_FR: Totes los convits

en: Allow only numerical input
oc_FR: Autorizar pas que las entradas numericas

en: Allow only numerical input for 'Other' text
oc_FR: Autorizar pas que los nombres per 'Autre'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
oc_FR: Permetre al participant de se levar el meteis de la lista negra :

en: Allowed file types
oc_FR: Tipes de fichièrs autorizats

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
oc_FR: Tipes de fichièrs autorizats separats per de virgulas. Ex : pdf,doc,odt

en: Always
oc_FR: Totjorn

en: Always hide this question
oc_FR: Amagar totjorn aquesta question

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
oc_FR: Un corrièr electronic es estat mandat a l'adreça qu'avètz provesida amb los detalhs d'accès a aqueste questionari. Seguissètz lo ligam dins aqueste corrièr electronic per contunhar.

en: An email has been sent with details about your saved survey
oc_FR: Un corrièr electronic vos es estat mandat amb los detalhs del questionari salvat

en: An email with a generated password was sent to the user.
oc_FR: Un corrièr electronic amb un senhal generat es estat mandat a l'utilizaire.

en: An error occurred saving a response to survey id
oc_FR: Una error s’es producha pendent lo salvament d‘una responsa al questionari d’identificant

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
oc_FR: Una enquèsta expirada es pas accessibla als participants (un messatge d'informacion serà afichat).

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
oc_FR: Error irrecuparabla pendent la mesa a jorn. Detalhs d'aquesta error :

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
oc_FR: Una error imprevista s’es producha e vòstras responsas an pas pogut èsser salvadas.

en: Anonymized responses
oc_FR: Responsas anonimizadas

en: Anonymized responses?
oc_FR: Responsas anonimizadas ?

en: Answer
oc_FR: Responsa

en: Answer codes
oc_FR: Còdes de responsas

en: Answer matched (regexp)
oc_FR: La responsa correspond (regexp)

en: Answer options
oc_FR: Opcions de responsa

en: Answer options were successfully saved.
oc_FR: Las opcions de responsas son estadas salvadas amb succès.

en: Answer prefix
oc_FR: Prefix de la responsa

en: Answer suffix
oc_FR: Sufix de la responsa

en: Answer was
oc_FR: La responsa es

en: Answer was NOT
oc_FR: La responsa n'èra

en: Answer was greater than
oc_FR: La responsa èra mai granda que

en: Answer was greater than or equal to
oc_FR: La responsa èra superiora o egala a

en: Answer was less than
oc_FR: La responsa èra inferiora a

en: Answer was less than or equal to
oc_FR: La responsa èra inferiora o egala a

en: Answers
oc_FR: Responsas

en: Answers and tokens have been re-opened.
oc_FR: Las responsas e los convits son estats redobèrts.

en: Answers cleared
oc_FR: Responsas escafadas

en: Answers from this response
oc_FR: Responsas a aquesta question

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
oc_FR: Las responsas amb 0 (zèro) coma còde o sens còde son pas permesas e seràn pas salvadas

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
oc_FR: Responsa|Tèxte a esquèrra del cursor|Tèxte a drecha del cursor

en: Apr
oc_FR: Abr

en: Arabic
oc_FR: Arabi

en: Arc cosine
oc_FR: Arc cosinus

en: Arc sine
oc_FR: Arc sinus

en: Arc tangent
oc_FR: Arc tangenta

en: Arc tangent of two variables
oc_FR: Arc tangenta de doas variablas

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
oc_FR: Sètz segur que volètz *suprimir* de responsas incompletas e de reïnicializar l'estatut completat de las responsas e dels convits?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir totas las condicions definidas dins aqueste scenari ?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir las entradas seleccionadas ?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir aqueste paramètre d'URL ?

en: Are you sure you want to delete this condition?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir aquesta condicion ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir aquesta entrada ?

en: Arithmetic mean
oc_FR: Mejana aritmetica

en: Array
oc_FR: Tablèu

en: Array (10 Point Choice)
oc_FR: Tablèu (10 botons ràdio)

en: Array (5 Point Choice)
oc_FR: Tablèu (5 botons ràdio)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
oc_FR: Tablèu (Aumentar, Sens cambiament, Demesir)

en: Array (Numbers)
oc_FR: Tablèu (Nombres)

en: Array (Texts)
oc_FR: Tablèu (Tèxtes)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
oc_FR: Tablèu (Òc/Non/Indiferent)

en: Array by column
oc_FR: Tablèu en colomnas

en: Array dual scale
oc_FR: Tablèu dobla escala

en: Array filter
oc_FR: Filtre de tablèu

en: Array filter exclusion
oc_FR: Filtre d'exclusion del tablèu

en: Array filter style
oc_FR: Estil de filtre de tablèu

en: Arrays
oc_FR: Tablèus

en: As a last step you should clear your browser cache now.
oc_FR: Per acabar, vos caldriá voidar l'escondedor de vòstre navigador.

en: Assessment details
oc_FR: Detalhs de l'evaluacion

en: Assessment group score
oc_FR: Marca del grop d'evaluacion

en: Assessment heading
oc_FR: Entèsta de l'evaluacion

en: Assessment rules
oc_FR: Règlas d'evaluacion

en: Assessment value
oc_FR: Valor de l'evaluacion

en: Assessment:
oc_FR: Evaluacion :

en: Assessments
oc_FR: Evaluacions

en: Assessments mode not activated
oc_FR: Lo mòde Evaluacion es pas activat

en: At beginning
oc_FR: Al començament

en: At end
oc_FR: A la fin

en: At least one installed
oc_FR: Al mens una installada

en: Attribute display setting updated
oc_FR: Paramètre d’afichatge dels atributs mes a jorn

en: Attribute field
oc_FR: Camp de l'atribut

en: Attribute management
oc_FR: Gestion dels atributs

en: Attribute name:
oc_FR: Nom de l'atribut :

en: Attribute settings
oc_FR: Reglatge de l'atribut

en: Attribute type
oc_FR: Tipe d’atribut

en: Attribute type:
oc_FR: Tipe d'atribut :

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
oc_FR: Las valors dels atributs pels contactes existents son estadas mesas a jorn a partir dels enregistraments dels participants

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
oc_FR: Las valors d’atributs pels contactes existents son estadas mesas a jorn a partir dels atributs dels participants

en: Attribute visible:
oc_FR: Visibilitat de l'atribut :

en: Attributes to be created
oc_FR: Atributs a crear

en: Attributes to export:
oc_FR: Atributs a exportar :

en: Aug
oc_FR: Agost

en: Auto Translate
oc_FR: Traduccion automatica

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
oc_FR: Causir automaticament l'opcion d'exclusivitat se totas las autras son marcadas

en: Autoload URL
oc_FR: Cargar l'URL automaticament

en: Autoload URL:
oc_FR: Cargar l’URL automaticament :

en: Available languages:
oc_FR: Lengas disponiblas :

en: Average
oc_FR: Mejana

en: Average file size
oc_FR: Talha mejana del fichièr

en: Average interview time:
oc_FR: Durada mejana d'entrevista :

en: Average no. of files per respondent
oc_FR: Nombre mejan de fichièrs per respondeire

en: Average size per respondent
oc_FR: Talha mejana

en: Back
oc_FR: Precedent

en: Back to Response Import
oc_FR: Retorn a l'importacion de responsa

en: Back to main menu
oc_FR: Retorn al menú principal

en: Bar chart
oc_FR: Grafic en istograma

en: Base language
oc_FR: Lenga de basa

en: Base language:
oc_FR: Lenga de basa :

en: Basic admin notification
oc_FR: Notificacion simpla a l'administrator

en: Basic email notification is sent to:
oc_FR: La notificacion simpla per corrièr electronic es mandada a :

en: Basque
oc_FR: Basc

en: Before
oc_FR: Abans

en: Belarusian
oc_FR: Bielorus

en: Big5 Traditional Chinese
oc_FR: Chinés tradicional (Big5)

en: Binary pseudo charset
oc_FR: Pseudo charset binari

en: Binary safe case-insensitive string comparison
oc_FR: Comparason binària segura insensibla a la cassa

en: Binary safe string comparison
oc_FR: Comparason de cadenas en mòde binari

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
oc_FR: Plaçar en lista negra per totes los questionaris quand lo camp global del participant es definit

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
oc_FR: Plaçar en lista negra per totes los futurs questionaris quand lo camp global del participant es definit

en: Blacklist settings
oc_FR: Paramètres de la lista negra

en: Blacklisted
oc_FR: Sus lista negra

en: Blacklisted participants
oc_FR: Contactes sus la lista negra

en: Bosnian
oc_FR: Bosniac

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
oc_FR: Lo tractament de rebombs (bounce) es desactivat siá per tota l’aplicacion, siá per aqueste questionari en particular.

en: Bounce settings
oc_FR: Paramètres de reget

en: Bounce settings have been saved.
oc_FR: Los paramètres de reget son estats salvats.

en: Browse
oc_FR: Percórrer

en: Browse responses
oc_FR: Percórrer las responsas

en: Browse saved responses
oc_FR: Percórrer las responsas enregistradas.

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
oc_FR: Lo numèro de revision es estat mes a jorn amb succès a %s.

en: Bulgarian
oc_FR: Bulgar

en: But this one isn't.
oc_FR: Mas aquela d'aquí l'es pas.

en: By question group
oc_FR: Per grop de questions

en: CPDB CSV summary
oc_FR: Resumit CSV CPDB

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
oc_FR: Estil CSS utilizat per l'afichatge del messatge dins lo quadre del compte a rebors

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
oc_FR: Estil CSS pel 'messatge de compte a rebors acabat'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
oc_FR: Estil CSS utilizat al moment de l'afichatge del 1èr 'messatge d'avertiment d'expiracion del relambi'

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
oc_FR: Estil CSS utilizat al moment de l'afichatge del 2nd 'messatge d'avertiment d'expiracion del relambi'

en: CSV field names
oc_FR: Entèstas del fichièr CSV

en: CSV input format
oc_FR: Format d'entrada CSV

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
oc_FR: Calcular l’escart tipe dels escandalhatges per la lista dels nombres

en: Calculate the sum of values in an array
oc_FR: Calcular la soma de las valors dins un tablèu

en: Calculates the exponent of e
oc_FR: Calcula l’exponent de e

en: Calculation
oc_FR: Calcul

en: Can edit?
oc_FR: Pòt modificar ?

en: Can't connect to the LDAP directory
oc_FR: Se pòt pas connectar a l'annuari LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
oc_FR: Impossible de metre a jorn las etiquetas perque utilizatz un còde en doble

en: Cancel
oc_FR: Anullar

en: Cannot be changed
oc_FR: Pòt pas èsser modificat

en: Cannot import the VVExport file.
oc_FR: Impossible d'importar lo fichièr VV.

en: Case-insensitive strstr
oc_FR: Insensible a la cassa strstr

en: Category separator
oc_FR: Separador de categoria

en: Central participants database summary
oc_FR: Resumit de la banca de donadas centralizada dels contactes

en: Change the display style of the month when using select boxes
oc_FR: Modifica lo format d'afichatge dels meses en cas d'utilizacion de listas desenrotlantas

en: Character set of file:
oc_FR: Jòcs de caractèrs del fichièr :

en: Character set of the file:
oc_FR: Jòcs de caractèrs del fichièr :

en: Chart type
oc_FR: Tipe de grafics

en: Check again
oc_FR: Tornar verificar

en: Check any that apply
oc_FR: Marcatz la o las responsas

en: Check data
oc_FR: Verificacion de las donadas

en: Check survey logic for current question group
oc_FR: Fichièr de logica de questionari pel grop de questions en cors

en: Checkbox layout
oc_FR: Utilizacion de casas de marcar

en: Checked
oc_FR: Verificat

en: Checking basic requirements...
oc_FR: Verificacion dels prerequesits basics...

en: Checking existing LimeSurvey files...
oc_FR: Verificacion dels fichièrs existents de LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
oc_FR: Chinés (Simplificat)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
oc_FR: Chinés (Tradicional - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
oc_FR: Chinés (Tradicional - Taïwan)

en: Choice header
oc_FR: Entèsta de las causidas

en: Choose one of the following answers
oc_FR: Seleccionatz una responsa çaijós

en: Choose the CSV file to upload:
oc_FR: Causir lo fichièr CSV a mandar :

en: Choose the file to upload:
oc_FR: Causir lo fichièr a mandar :

en: Choose your language
oc_FR: Causissètz vòstra lenga

en: Clear
oc_FR: Escafar

en: Click here to log in.
oc_FR: Clicatz aicí per vos connectar

en: Click on the following button if you want to
oc_FR: Clicatz sus aqueste boton se volètz

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
oc_FR: Clicar sus ÒC va generar de còdes de convit pels convits de la lista que n'an pas. Sètz d'acòrdi ?

en: Close
oc_FR: Tampar

en: Close editor
oc_FR: Tampar l'editor

en: Code
oc_FR: Còde

en: Code filter
oc_FR: Filtre de còde

en: Code:
oc_FR: Còde :

en: Columns
oc_FR: Colomnas

en: ComfortUpdate step %s
oc_FR: Mesa a jorn Confort - Etapa %s

en: Comma
oc_FR: Virgula

en: Comma (,)
oc_FR: Virgula (,)

en: Comment
oc_FR: Comentari

en: Comments
oc_FR: Comentaris

en: Compare a string to a regular expression pattern
oc_FR: Compara una cadena a un escondedor d’expression regulara

en: Comparison operator
oc_FR: Operador de comparason

en: Completed
oc_FR: Completat

en: Completed responses only
oc_FR: Responsas completas unicament

en: Completed?
oc_FR: Completat ?

en: Conditional processing
oc_FR: Tractament condicional

en: Conditions
oc_FR: Condicions

en: Conditions designer
oc_FR: Conceptor de condicions

en: Configuration
oc_FR: Configuracion

en: Configuration directory is not writable
oc_FR: Lo repertòri de configuracion es pas accessible en escritura

en: Confirm your admin password
oc_FR: Tornar escriure lo senhal admin

en: Confirmation
oc_FR: Confirmacion

en: Confirmation email
oc_FR: Corrièr electronic de confirmacion

en: Confirmation email subject
oc_FR: Objècte de la confirmacion

en: Confirmation email subject:
oc_FR: Objècte del corrièr electronic de confirmacion :

en: Confirmation of your participation in our survey
oc_FR: Confirmacion de vòstra participacion a nòstre questionari

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
oc_FR: La connexion amb la banca de donadas a fracassat. Verificatz son emplaçament a mai los identificants utilizats e ensajatz tornarmai.

en: Constant
oc_FR: Constant(a)

en: Continue
oc_FR: Contunhar

en: Continue?
oc_FR: Volètz contunhar ?

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
oc_FR: Conversion d’una cadena a 8 bits en una cadena quoted-printable

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
oc_FR: Convertir una cadena quoted-printable en cadena 8 bits

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
oc_FR: Convertís totas las entitats HTML en caractèrs normals (e utiliza totjorn ENT_QUOTES UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
oc_FR: Convertís totes los caractèrs aplicables a las entitats HTML (utiliza totjorn ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert resource links?
oc_FR: Convertir los ligams de ressorsas ?

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
oc_FR: Convertir las entitats HTML especialas en caractèrs (utiliza totjorn ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
oc_FR: Convertís los caractèrs especials en entitats HTML (utiliza totjorn ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Copy
oc_FR: Copiar

en: Copy advanced settings?
oc_FR: Copiar los paramètres avançats ?

en: Copy answer options?
oc_FR: Copiar las opcions de la responsa

en: Copy conditions
oc_FR: Copiar las condicions

en: Copy failed
oc_FR: Fracàs de la còpia

en: Copy of survey is completed.
oc_FR: La còpia del questionari es acabada.

en: Copy question
oc_FR: Copiar la question

en: Copy subquestions?
oc_FR: Copiar las sosquestions ?

en: Copy survey
oc_FR: Copiar un questionari

en: Cosine
oc_FR: Cosinus

en: Could not delete user group.
oc_FR: Impossible de suprimir lo grop d'utilizaires.

en: Could not delete user group. No group selected.
oc_FR: Impossible de suprimir lo grop d'utilizaires. Pas cap de grop seleccionat.

en: Could not delete user. User was not supplied.
oc_FR: Impossible de suprimir l'utilizaire. Cap d'utilizaire pas seleccionat.

en: Could not modify user data.
oc_FR: Modificacion impossibla de las donadas de l'utilizaire.

en: Count
oc_FR: Descompte

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
oc_FR: Los descomptes per cada question son pas basats que sul nombre total de responsas a las questions qu'èran afichadas.

en: Count the number of answered questions in the list
oc_FR: Comptar lo nombre de questions respondudas dins la lista

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
oc_FR: Comptar dins la lista lo nombre de questions respondudas que son egalas al primièr argument

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
oc_FR: Comptar dins la lista lo nombre de questions respondudas que correspondon al critèri (valor arg op)

en: Create
oc_FR: Crear

en: Create a new question group inside your survey.
oc_FR: Creatz un grop novèl dins vòstre questionari.

en: Create database
oc_FR: Crear la banca de donadas

en: Create one or more questions inside the new question group.
oc_FR: Creatz al mens una question dins lo novèl grop de questions.

en: Create or import new label set(s)
oc_FR: Crear o importar un(de) jòc(s) d'etiquetas novèl(s)

en: Create tokens
oc_FR: Crear los convits

en: Create, import, or copy survey
oc_FR: Crear, importar o copiar un questionari

en: Create/edit user groups
oc_FR: Crear/modificar los gropes d’utilizaires

en: Created by
oc_FR: Creat per

en: Croatian
oc_FR: Croat

en: Current
oc_FR: Corrent

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
oc_FR: Actualament, i a pas cap d'autra lenga configurada per aqueste questionari

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
oc_FR: Actualament, i a pas cap de condicion de configurada per aqueste questionari

en: Czech
oc_FR: Chèc

en: Czech (informal)
oc_FR: Chèc (informal)

en: DATA TO BE ENTERED
oc_FR: DONADAS A PICAR

en: DEC West European
oc_FR: Euròpa de l'Oèst (DEC)

en: Danish
oc_FR: Danés

en: Data consistency check
oc_FR: Verificacion de la persisténcia de las donadas

en: Data entry
oc_FR: Picada de donadas

en: Data entry screen
oc_FR: Ecran de picada de donadas

en: Data redundancy check
oc_FR: Verificacion de la redondància de las donadas

en: Data selection
oc_FR: Seleccion de donadas

en: Data selection:
oc_FR: Seleccion de donadas :

en: Data view control
oc_FR: Contraròtle de l'afichatge de las donadas

en: Database
oc_FR: Banca de donadas

en: Database %s has been successfully populated.
oc_FR: Banca de donadas %s estructurada amb succès.

en: Database configuration
oc_FR: Paramètre de la banca de donadas

en: Database doesn't exist!
oc_FR: La banca de donadas existís pas !

en: Database has been created.
oc_FR: Banca de donadas creada.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
oc_FR: La banca de donadas es estada mesa a jorn amb succès cap a la version %s

en: Database location
oc_FR: Emplaçament de la banca de donadas

en: Database name
oc_FR: Nom de la banca de donadas

en: Database password
oc_FR: Senhal de la banca de donadas

en: Database settings
oc_FR: Paramètres de la banca de donadas

en: Database type
oc_FR: Tipe de banca de donadas

en: Database upgrade
oc_FR: Mesa a jorn de la banca de donadas

en: Database user
oc_FR: Utilizaire de la banca de donadas

en: Date
oc_FR: Data

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
oc_FR: Data (AAAA-MM-JJ) egala

en: Date added
oc_FR: Data d’apondon

en: Date format:
oc_FR: Format de data :

en: Date is
oc_FR: La data es

en: Date last action
oc_FR: Data de la darrièra accion

en: Date stamp?
oc_FR: Responsas datadas ?

en: Date started
oc_FR: Data d'aviada

en: Date submitted
oc_FR: Data de somission

en: Date/Time
oc_FR: Data e Ora

en: Date/Time format
oc_FR: Format de Data e Ora

en: Datestamp
oc_FR: Data de responsa

en: Day
oc_FR: Jorn

en: Deactivate Survey
oc_FR: Desactivar lo questionari

en: Deactivate survey
oc_FR: Desactivatz lo questionari

en: Deactivated result tables
oc_FR: Taula(s) de resultats inactiva(s)

en: Deactivation
oc_FR: Desactivacion

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
oc_FR: Car(a) {FIRSTNAME},
    
    Sètz estat convidat a participar a un questionari recentament.
    
    Avèm pres en compte qu'avètz pas encara completat lo questionari, e vos rapelam qu'aqueste es totjorn disponible se volètz participar.
    
    Lo questionari es intitulat :
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Per participar, clicatz sul ligam çaijós.
    
    Coralament,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Cliquez aicí per far lo questionari:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
oc_FR: Bonjorn {FIRSTNAME},
    
    Vos (o qualqu’un utiliza vòstra adreça electronica), sètz enregistrat per participar a un questionari en linha intitulat {SURVEYNAME}.
    
    Per completar aqueste questionari, clicatz sul ligam seguent :
    {SURVEYURL}
    
    S'avètz de questions a prepaus d'aqueste questionari, o se sètz pas enregistrat per participar a aqueste e cresètz qu'aqueste corrièr electronic es una error, contactatz {ADMINNAME} a l’adreça {ADMINEMAIL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
oc_FR: Bonjorn {FIRSTNAME},
    
    Aqueste corrièr electronic vos confirma qu'avètz completat lo questionari intitulat {SURVEYNAME} e que vòstra responsa es estada enregistrada. Mercé per vòstra participacion.
    
    S'avètz de questions a prepaus d'aqueste corrièr electronic, contactatz {ADMINNAME} a l’adreça {ADMINEMAIL}.
    
    Coralament,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
oc_FR: Car(a) {FIRSTNAME},
    
    Sètz estat convidat a participar a un questionari.
    
    Es intitulat :
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Per participar, clicatz sul ligam çaijós.
    
    Coralament,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Cliquez aicí per remplir aqueste questionari :
    {SURVEYURL}

en: Decimal mark:
oc_FR: Separador de decimalas :

en: Decrease
oc_FR: Demesir

en: Default
oc_FR: Per defaut

en: Default HTML editor mode:
oc_FR: Editor en mòde HTML :

en: Default answer for scale %s:
oc_FR: Responsa per defaut per l'escala %s :

en: Default answer value:
oc_FR: Valor de la responsa per defaut :

en: Default answers
oc_FR: Responsas per defaut

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
oc_FR: Coordenadas per defaut de la mapa al primièr cargament de la pagina. Format : latitud[espaci]longitud

en: Default language
oc_FR: Lenga per defaut

en: Default position
oc_FR: Posicion per defaut

en: Default scenario
oc_FR: Scenari per defaut

en: Default site admin email:
oc_FR: Corrièr electronic per defaut de l'administrator del site :

en: Default site bounce email:
oc_FR: Corrièr electronic de reget per defaut del site :

en: Default site language:
oc_FR: Lenga per defaut del site :

en: Default value for option 'Other':
oc_FR: Valor per defaut per l'opcion 'Autre' :

en: Default value settings were successfully saved.
oc_FR: Los paramètres de las valors per defaut son estadas salvats amb succès.

en: Default value:
oc_FR: Valor per defaut :

en: Default:
oc_FR: Per defaut:

en: Delete
oc_FR: Suprimir

en: Delete User
oc_FR: Suprimir un utilizaire

en: Delete all conditions
oc_FR: Escafar totas las condicions

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
oc_FR: Suprimir totas las responsas incompletas que correspondon a un còde pel qual existís ja una responsa completa.

en: Delete attribute
oc_FR: Suprimir l’atribut

en: Delete checked items!
oc_FR: Escafar los elements marcats !

en: Delete current question group
oc_FR: Suprimir lo grop de questions en cors

en: Delete current user group
oc_FR: Suprimir aqueste grop d'utilizaires

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
oc_FR: Suprimir totalament los participants de la lista negra de la banca de donadas

en: Delete label set
oc_FR: Suprimir lo jòc d'etiquetas

en: Delete marked responses
oc_FR: Suprimir las responsas seleccionadas

en: Delete survey
oc_FR: Suprimir lo questionari

en: Delete the selected entries
oc_FR: Suprimir las entradas seleccionadas

en: Delete this entry
oc_FR: Suprimir aqueste element

en: Delete this response
oc_FR: Suprimir aquesta responsa

en: Delete this user
oc_FR: Suprimir aqueste utilizaire

en: Delete user
oc_FR: Suprimir un utilizaire

en: Delete value
oc_FR: Suprimir una valor

en: Deleting User
oc_FR: Suprimir un utilizaire

en: Deleting answers: %u answers deleted
oc_FR: Supression de las responsas : %u responsas suprimidas

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
oc_FR: Supression de las evaluacions: %u entradas d'evaluacions suprimidas

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
oc_FR: Supression de las condicions : %u condicions suprimidas

en: Deleting groups: %u groups deleted
oc_FR: Supression dels gropes: %u gropes suprimits

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
oc_FR: Supression dels paramètres de question : %u paramètres suprimits

en: Deleting questions: %u questions deleted
oc_FR: Supression de las questions: %u questions suprimidas

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
oc_FR: Supression de las lengas del questionari : %u de las lengas del questionari suprimidas

en: Deleting survey table: %s
oc_FR: Supression de la taula de questionari %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
oc_FR: Supression dels questionaris: %u questionaris suprimits

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
oc_FR: Suprimir aqueste grop suprimirà tanben totas las questions e responsas que conten. Sètz segur que volètz contunhar?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
oc_FR: Mòde demo unicament : lo mandadís de fichièr es desactivat sus aqueste sistèma.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
oc_FR: Mòde de demonstracion : lo mandadís de fichièr de modèl es desactivat

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
oc_FR: Mòde demo : Lo mandadís de modèls es desactivat.

en: Description of the survey
oc_FR: Descripcion del questionari

en: Description:
oc_FR: Descripcion :

en: Detailed Error
oc_FR: Error detalhada

en: Detailed admin notification
oc_FR: Notificacion detalhada a l'administrator

en: Detailed admin notification subject:
oc_FR: Objècte del corrièr electronic de notificacion detalhada a l'administrator :

en: Detailed email notification with response data is sent to:
oc_FR: La notificacion detalhada per corrièr electronic amb las donadas de responsas es mandada a :

en: Determine whether a variable is considered to be empty
oc_FR: Determina se una variabla es considerada coma voida

en: Did Not Save
oc_FR: Pas salvat

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
oc_FR: Un dorsièr del nom de `%s` existís ja - Causissètz un autre nom

en: Disable chart
oc_FR: Desactivar los grafics

en: Disable map display
oc_FR: Desactivar l’afichatge de las mapas

en: Disable only
oc_FR: Desactivar solament

en: Disable the next button until time limit expires
oc_FR: Desactivar lo boton Seguent abans l'expiracion del compte a rebors

en: Disable the prev button until the time limit expires
oc_FR: Desactivar lo boton Precedent fins a l'expiracion del compte a rebors

en: Disabled
oc_FR: Desactivat

en: Display
oc_FR: Afichatge

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
oc_FR: Aficha un 'messatge d'avertiment d'expiracion de relambi' quand demòra aqueste nombre de segondas dins lo descompte (l'avertiment serà pas afichat s'aqueste camp es daissat void)

en: Display a chart in the statistics?
oc_FR: Afichar lo grafice dins las estatisticas ?

en: Display as bar chart
oc_FR: Afichar amb de barras

en: Display as pie chart
oc_FR: Afichar amb de camembèrts

en: Display chart
oc_FR: Afichar lo grafic

en: Display columns
oc_FR: Afichar las colomnas

en: Display dropdown boxes
oc_FR: Afichar de listas desenrotlantas

en: Display map
oc_FR: Afichar la mapa

en: Display min and max value under the slider
oc_FR: Afichar las valors mini e maxi jol cursor

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
oc_FR: Afichar los nombres amb de virgulas coma separador, se fa besonh

en: Display participants
oc_FR: Veire los contactes

en: Display rows
oc_FR: Linhas a afichar

en: Display slider min and max value
oc_FR: Afichar las valors mini e maxi del cursor

en: Display survey tokens after adding?
oc_FR: Afichar los participants al questionari aprèp l’apondon ?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
oc_FR: Aficha un messatge d'avertiment d'expiracion de relambi pendent aqueste nombre de segondas abans d'efectuar "l'accion a executar quand lo compte a rebors es acabat" (per defaut 1 segonda se daissat void)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
oc_FR: Aficha lo 2nd messatge d'avertiment d'expiracion de relambi quand demòra aqueste nombre de segondas dins lo descompte (l'avertiment serà pas afichat s'aqueste camp es daissat void)

en: Display:
oc_FR: Afichatge :

en: Do you really want to delete all marked responses?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir totas las responsas seleccionadas ?

en: Do you really want to delete this label set?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir aqueste jòc d'etiquetas ?

en: Do you really want to delete this response?
oc_FR: Sètz segur que volètz suprimir aquesta responsa ?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
oc_FR: Volètz completar la banca de donadas ara en creant las taulas necessàrias ?

en: Don't import if label set already exists:
oc_FR: Importar pas lo jòc d'etiquetas s'existís ja :

en: Done. Test your survey using the %s icon.
oc_FR: Acabat. Testatz vòstre questionari en utilizant l'icòna %s.

en: Dot (.)
oc_FR: Punt (.)

en: Download all files in this response as a zip file
oc_FR: Telecargar totes los fichièrs d'aquesta responsa dins un fichièr zip

en: Download marked files
oc_FR: Telecargar los fichièrs seleccionats

en: Download the data and the syntax file.
oc_FR: Telecargar lo fichièr de donadas e de sintaxi.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
oc_FR: Lisar/Desplaçar la puncheta a la posicion desirada. Podètz tanben efectuar un clic drech sus la mapa per desplaçar la puncheta.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
oc_FR: Desplaçar aqueste atribut cap a una autra colomna per tal de l’afectar a la banca de donadas centrala dels participants

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
oc_FR: Lisar un camp del fichièr CSV aicí per crear un novèl atribut dins la banca dels contactes e i importar las informacions.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
oc_FR: Lisar un camp del fichièr CSV aicí per crear un novèl atribut dins la banca dels contactes e i importar las informacions.

en: Drop-down list
oc_FR: Lista desenrotlanta

en: Dropdown prefix/suffix
oc_FR: Prefix/Sufix de las listas desenrotlantas

en: Dropdown separator
oc_FR: Separador de lista desenrotlanta

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
oc_FR: Doblons de còdes trobats, aquestas entradas seràn pas mesas a jorn.

en: Duplicate records removed
oc_FR: Enregistraments en doble suprimits

en: Duplicates are determined by:
oc_FR: Los doblons son determinats per :

en: Dutch
oc_FR: Neerlandés

en: Dutch (informal)
oc_FR: Neerlandés (informal)

en: ERROR MESSAGE
oc_FR: MESSATGE D’ERROR

en: EUC-JP Japanese
oc_FR: Japonés (EUC-JP)

en: EUC-KR Korean
oc_FR: Corean (EUC-KR)

en: Each answer must be %s
oc_FR: Cada responsa deu èsser %s

en: Each answer must be at least %s
oc_FR: Cada entrada deu èsser al mens de %s

en: Each answer must be at most %s
oc_FR: Cada entrada deu èsser al mai de %s

en: Each answer must be between %s and %s
oc_FR: Cada entrada deu èsser entre %s e %s

en: Earlier than:
oc_FR: Abans lo :

en: Edit
oc_FR: Editar

en: Edit Group
oc_FR: Editar un grop

en: Edit URL parameter
oc_FR: Editar lo paramètre d'URL

en: Edit answer options
oc_FR: Editar las opcions de la responsa

en: Edit answer options for this question
oc_FR: Editar las opcions de responsa per aquesta question

en: Edit attribute
oc_FR: Editar l’atribut

en: Edit condition
oc_FR: Editar una condicion

en: Edit current question group
oc_FR: Editar lo grop de questions en cors

en: Edit current user group
oc_FR: Editar aqueste grop d'utilizaires

en: Edit default answer values
oc_FR: Editar las valors per defaut de la responsa

en: Edit email templates
oc_FR: Editar los modèls de corrièr electronic

en: Edit label set
oc_FR: Editar le jòc d'etiquetas

en: Edit label sets
oc_FR: Editar los jòcs d'etiquetas

en: Edit permissions
oc_FR: Editar las permissions

en: Edit question
oc_FR: Editar una question

en: Edit quota
oc_FR: Editar lo quota

en: Edit response URL
oc_FR: Editar l'URL de la responsa

en: Edit subquestions
oc_FR: Editar las sosquestions

en: Edit subquestions for this question
oc_FR: Editar de sosquestions per aquesta question

en: Edit survey permissions
oc_FR: Editar las permissions del questionari

en: Edit survey permissions for group %s
oc_FR: Definir de permissions sul questionari pel grop %s

en: Edit survey permissions for user %s
oc_FR: Definir de permissions sul questionari per l'utilizaire %s

en: Edit survey settings
oc_FR: Editar los paramètres del questionari

en: Edit this entry
oc_FR: Editar aquesta entrada

en: Edit this response
oc_FR: Editar aquesta responsa

en: Edit this token
oc_FR: Editar aqueste convit

en: Edit this user
oc_FR: Editar aqueste utilizaire

en: Edit value
oc_FR: Modificar una valor

en: Editing
oc_FR: Editar

en: Editing %s
oc_FR: Edicion de %s

en: Editing response (ID %s)
oc_FR: Edicion de responsa (ID %s)

en: Editing user
oc_FR: Edicion de l'utilizaire

en: Editing user group (Owner: %s)
oc_FR: Edicion del grop d'utilizaire (Proprietari : %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
oc_FR: Siá sètz estat inactiu dempuèi tròp longtemps, siá la gestion dels cookies es desactivada dins vòstre navigador internet, siá i a agut un problèma amb vòstra connexion.

en: Email
oc_FR: Corrièr electronic

en: Email address
oc_FR: Adreça de corrièr electronic

en: Email address is not valid.
oc_FR: L'adreça de corrièr electronic es pas valida.

en: Email address of the survey administrator
oc_FR: Corrièr electronic de l'administrator del questionari

en: Email batch size:
oc_FR: Talha del batch de corrièr electronic :

en: Email from the token
oc_FR: Corrièr electronic eissit del convit

en: Email method:
oc_FR: Metòde pels corrièr electronics :

en: Email settings
oc_FR: Paramètres del corrièr electronic

en: Email status
oc_FR: Estatut del corrièr electronic

en: Email templates
oc_FR: Modèls de corrièr electronic

en: Email templates successfully saved.
oc_FR: Los modèls de corrièr electronics son estats salvats amb succès.

en: Email to %s failed. Error Message:
oc_FR: Lo mandadís del corrièr electronic a %s a fracassat. Messatge d'error :

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
oc_FR: Lo mandadís del corrièr electronic a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) a fracassat. Lo convit es pas encara valid.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
oc_FR: Lo mandadís del corrièr electronic a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) a fracassat. Lo convit es pas mai valid.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
oc_FR: Lo mandadís d'un corrièr electronic a {NAME} ({EMAIL}) a fracassat.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
oc_FR: Lo corrièr electronic es pas estat mandat perque lo mòde demo èra activat.

en: Email:
oc_FR: Corrièr electronic :

en: Enable chart
oc_FR: Activar los grafics

en: Enable map display
oc_FR: Activer l’afichatge de las mapas

en: Encryption type:
oc_FR: Tipe de chiframent :

en: End URL:
oc_FR: URL de fin :

en: End message:
oc_FR: Messatge de fin :

en: English
oc_FR: Anglés

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
oc_FR: Exigir un nombre minimum de responsas possiblas (0=pas de limit)

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
oc_FR: Entrar una eqüacion booleana per validar vòstra question

en: Enter a header text for the first scale
oc_FR: Picar un tèxte per l'entèsta de la primièra escala

en: Enter a header text for the second scale
oc_FR: Picar un tèxte per l'entèsta de la segonda escala

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
oc_FR: Entratz un nom e un senhal per aqueste questionari puèi clicatz sus 'Salvar ara' çaijós.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
oc_FR: Entratz l'identificant de la question per obténer l'òrdre de la sosquestion de la question precedenta

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
oc_FR: Entratz lo(s) còde(s) de la(s) sosquestion(s) de la question amb causida multipla (separats per de virgulas) per amagar las opcions de responsa que correspondon a aqueste(s) còde(s).

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
oc_FR: Entratz lo o los còde(s) de la(s) sosquestion(s) de la question amb causidas multiplas (separats per de virgulas) per afichar que las opcions de responsa que correspondon a aqueste(s) còde(s).

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
oc_FR: Entratz vòstras informacions çaijós e un corrièr electronic que conten un ligam per participar a aqueste questionari vos serà mandat immediatament.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
oc_FR: Entratz le nom d'òste e lo pòrt, per exemple : imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
oc_FR: Picatz vòstras etiquetas :

en: Equals
oc_FR: Egal a

en: Equals sum value
oc_FR: Valor de la soma

en: Equals:
oc_FR: Egal a :

en: Equation
oc_FR: Eqüacion

en: Error Files List
oc_FR: Lista dels fichièrs d'error

en: Error files list
oc_FR: Lista dels fichièrs d'error

en: Error in SQL update
oc_FR: Error dins la requèsta de mesa a jorn SQL

en: Error saving results
oc_FR: Error de salvament dels resultats

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
oc_FR: Error : 'Autre' es un mot reservat.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
oc_FR: Error pendent lo mandadís del messatge, aquò pòt èsser degut a una marrida configuracion del servidor. Lo questionari es enregistrat, çaquelà recebretz pas cap de corrièr electronic amb los detalhs de l’enregistrament. Conservatz lo "nom" e lo "senhal" per consultacion ulteriora.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
oc_FR: Error : i a pas d'opcions de responsa per aquesta question e/o existisson pas dins aquesta lenga.

en: Error: There are no answers defined for this question.
oc_FR: Error : i a pas de responsa definida per aquesta question.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
oc_FR: Error : Avètz ensajat d'utilizar de còdes de responsa en doble.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
oc_FR: Error : Ensajatz d'utilizar lo meteis còde d'etiquetas mantun còp.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
oc_FR: Error : Ensajatz d'utilizar lo meteis còde de sosquestion mantun còp.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
oc_FR: Error : Vos cal donar un títol a aqueste grop per cada lenga.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
oc_FR: Error : vos cal entrar un nom per aqueste jòc d'etiquetas.

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
oc_FR: Tot sembla corrècte. Aviatz l'etapa que ven.

en: Example data
oc_FR: Exemple de donadas

en: Exclude answers?
oc_FR: Exclure las responsas ?

en: Exclude quotas?
oc_FR: Exclure los quotas ?

en: Exclude record IDs?
oc_FR: Exclure las IDs enregistrats ?

en: Exclude survey permissions?
oc_FR: Exclure las permissions del questionari?

en: Exclusive option
oc_FR: Opcion d'exclusivitat

en: Existing LID: %s
oc_FR: LID existent : %s

en: Existing attribute
oc_FR: Atribut existent

en: Existing participant attributes
oc_FR: Atributs dels participants existents

en: Exit and clear survey
oc_FR: Sortir e escafar vòstras responsas

en: Expected expressions separated by commas
oc_FR: Expressions esperadas separadas per de virgulas

en: Expected left parentheses after function name
oc_FR: Parentèsis esperadas aprèp lo nom de la foncion

en: Expected right parentheses
oc_FR: Una parentèsi drecha èra esperada

en: Expiration
oc_FR: Expiracion

en: Expire survey
oc_FR: Questionari expirat

en: Expired
oc_FR: Expirat

en: Expiry date/time:
oc_FR: Data/Ora d'expiracion :

en: Exponential expression
oc_FR: Expression exponenciala

en: Export
oc_FR: Exportar

en: Export VV file
oc_FR: Exportar cap a un fichièr VV

en: Export a VV survey file
oc_FR: Exportar cap a un fichièr de questionari VV

en: Export data
oc_FR: Exportar las donadas

en: Export multiple label sets
oc_FR: Exportar mantun jòc d'etiquetas

en: Export resources as ZIP archive
oc_FR: Exportar las ressorsas en tant qu'archiu ZIP

en: Export results
oc_FR: Exportar los resultats

en: Export selected label sets
oc_FR: Exportar de jòcs d'etiquetas

en: Export survey
oc_FR: Exportar lo questionari

en: Export survey results
oc_FR: Exportar las responsas del questionari

en: Export syntax
oc_FR: Sintaxi de l'expòrt

en: Export this label set
oc_FR: Exportar aqueste jòc d'etiquetas

en: Export this question group
oc_FR: Exportar aqueste grop de questions

en: Export tokens
oc_FR: Exportar los convits

en: Expression Manager
oc_FR: Gestionari d'expression

en: Extra comma found in function
oc_FR: Virgula suplementària dins la foncion

en: Extra right parentheses detected
oc_FR: Parentèsi drecha suplementària detectada

en: Extra token found after expressions
oc_FR: Geton suplementari trobat aprèp las expressions

en: Extra tokens found
oc_FR: Convits suplementaris trobats

en: Failed
oc_FR: Fracàs

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
oc_FR: L'apondon del grop a fracassat ! Lo nom del grop es necessari.

en: Failed to add group! Group already exists.
oc_FR: Fracàs de l'apondon del grop ! Aqueste existís ja.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
oc_FR: Fracàs de l'apondon del grop ! Lo nom del grop excedís los 20 caractèrs.

en: Failed to add user
oc_FR: Fracàs de l'apondon de l'utilizaire

en: Failed to add user group.
oc_FR: Fracàs de la creacion del grop d'utilizaires

en: Failed to add user.
oc_FR: Fracàs de l'apondon de l'utilizaire.

en: Failed to create token entries
oc_FR: Fracàs a la creacion del convit

en: Failed to delete answer
oc_FR: Fracàs de la supression de responsas

en: Failed to edit user group!
oc_FR: Fracàs de la modificacion del grop d'utilizaires

en: Failed to open the uploaded file!
oc_FR: Fracàs de la dobertura del fichièr mandat !

en: Failed to remove user.
oc_FR: Error per suprimir aqueste utilizaire

en: Failed to update answers
oc_FR: Fracàs de la mesa a jorn de responsas

en: Failed to update survey permissions!
oc_FR: Fracàs de la mesa a jorn de las permissions pel questionari !

en: Failed.
oc_FR: Fracàs

en: Fax to:
oc_FR: Fax a :

en: Female
oc_FR: Femenin

en: Field caption
oc_FR: Libellat del camp

en: Field description
oc_FR: Descripcion del camp

en: File
oc_FR: Fichièr

en: File %s deleted
oc_FR: Fichièr %s suprimit

en: File %s uploaded
oc_FR: Fichièr %s mandat.

en: File count
oc_FR: Comptatge dels fichièrs:

en: File metadata
oc_FR: Metadonada del fichièr

en: File name
oc_FR: Nom del fichièr

en: File upload
oc_FR: Mandadís de fichièr

en: File upload succeeded.
oc_FR: Fichièr mandat amb succès.

en: Files
oc_FR: Fichièrs

en: Filter HTML for XSS:
oc_FR: Filtrar lo HTML contra lo XSS :

en: Filter blank email addresses:
oc_FR: Filtrar las adreças de corrièr electronic voidas :

en: Filter duplicate records:
oc_FR: Filtrar los enregistraments en doble :

en: Filter the available answers by this value
oc_FR: Filtrar las responsas possiblas amb aquesta valor

en: Filtered from statistics script
oc_FR: Filtrat per escript d'estatisticas

en: Finalize response submission
oc_FR: Finalizar lo mandadís de la responsa

en: Find first occurrence of a string
oc_FR: Tròba la primièra ocurréncia d’una cadena

en: Find highest value
oc_FR: Trobar la valor maximum

en: Find lowest value
oc_FR: Trobar la valor minimum

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
oc_FR: Tròba la posicion de la primièra ocurréncia d’una cadena insensibla a la cassa.

en: Find position of first occurrence of a string
oc_FR: Tròba la posicion de la primièra ocurréncia d’una cadena

en: Find whether the type of a variable is string
oc_FR: Tròba se lo tipe d’una variabla es cadena

en: Finds whether a value is not a number
oc_FR: Tròba se una valor es pas un number (nombre)

en: Finds whether a variable is NULL
oc_FR: Tròba se una variabla es NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
oc_FR: Tròba se una variabla es un nombre o una cadena numerica

en: Finds whether the type of a variable is float
oc_FR: Tròba se lo tipe d’una variabla es float (nombre amb virgula flotanta).

en: Finnish
oc_FR: Finlandés

en: First choice
oc_FR: Primièra causida

en: First name
oc_FR: Pichon nom

en: First name from token
oc_FR: Pichon nom eissit del convit

en: Follow the following link to update it
oc_FR: Seguissètz aqueste ligam per lo metre a jorn

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
oc_FR: Lo(s) questionari(s) seguent(s) es(son) pas actif(s) actualament mas vos podètz enregistrar per i participar.

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
oc_FR: Per una dobertura aisida jos MS Excel, cambiatz l'extension per 'tab' o 'txt'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
oc_FR: Per las bóstias de listas desenrotlantas, mostrar fins a aquel nombre de linhas

en: Forbidden Extension
oc_FR: Extension interdicha

en: Force HTTPS:
oc_FR: Forçar HTTPS :

en: Forgot your password?
oc_FR: Senhal doblidat ?

en: Format a GMT date/time
oc_FR: Formatar una data GMT / ora

en: Format a local date/time
oc_FR: Formatar una data locala / ora

en: Format a local time/date as integer
oc_FR: Formatar una data / ora locala en entièr

en: Format a number with grouped thousands
oc_FR: Formata un nombre en gropant los milierats

en: Format:
oc_FR: Format :

en: Format: %s
oc_FR: Format : %s

en: Found
oc_FR: Trobat

en: Found & writable
oc_FR: Present e inscriptible

en: French
oc_FR: Francés

en: Full
oc_FR: Completas

en: Full answers
oc_FR: Responsas completas

en: Full name
oc_FR: Nom complet

en: Full names
oc_FR: Noms complets

en: Full question text
oc_FR: Tèxte complet de la question

en: Full selector
oc_FR: Causida completa

en: Full template editor
oc_FR: Editor de modèls complet

en: Function does not support %s arguments
oc_FR: Aquesta foncion accèpta pas %s arguments.

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
oc_FR: Aquesta foncion requerís aqueste nombre d’arguments. (-1 = illimitat) : %s

en: GB2312 Simplified Chinese
oc_FR: Chinés simplificat (GB2312)

en: GBK Simplified Chinese
oc_FR: Chinés simplificat (GBK)

en: GEOSTD8 Georgian
oc_FR: Georgian (GEOSTD8)

en: GNU General Public License:
oc_FR: Licéncia Genarala Publica GNU :

en: Gender
oc_FR: Genre

en: General filters
oc_FR: Filtres generals

en: General settings
oc_FR: Paramètres generals

en: Generate a random integer
oc_FR: Genèra un nombre entièr aleatòri

en: Generate tokens
oc_FR: Generar los còdes dels convits

en: German
oc_FR: Alemand

en: German (informal)
oc_FR: Alemand (informal)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
oc_FR: Tòrna lo timestamp UNIX d’una data (cadun dels 6 arguments son opcionals)

en: Get order from previous question
oc_FR: Ordenar segon l'òrdre d'una question precedenta

en: Get string length
oc_FR: Recuperar la longor d’una cadena

en: Get the default location using the user's IP address?
oc_FR: Obténer la posicion per defaut en utilizant l'adreça IP de l'utilizaire?

en: Get the integer value of a variable
oc_FR: Tròba la partida entièra de la valor d’una variabla

en: Get value of pi
oc_FR: Recuperar la valor de pi

en: Global settings
oc_FR: Paramètres generals

en: Global settings were saved.
oc_FR: Los paramètres generals son estats salvats.

en: Go to question
oc_FR: Anar a la question

en: Go to question group
oc_FR: Anar al grop de questions

en: Go to survey
oc_FR: Anar al questionari

en: Google Maps API key:
oc_FR: Clau de l'API Google Maps :

en: Google Translate API key:
oc_FR: Clau de l'API Google Traduction :

en: Greater than
oc_FR: Superior a

en: Greater than (Strings)
oc_FR: Superior a (cadena de caractèrs)

en: Greater than or equal to
oc_FR: Superior o egal a

en: Greater than or equal to (Strings)
oc_FR: Superior o egal a (cadena de caractèrs)

en: Greater than:
oc_FR: Superior a :

en: Greek
oc_FR: Grèc

en: Group
oc_FR: Grop

en: Group 1: The first lot of questions
oc_FR: Grop 1 : Lo premier lòt de questions

en: Group by Group
oc_FR: Grop per grop

en: Group could not be deleted
oc_FR: Lo grop pòt pas èsser suprimit

en: Group description
oc_FR: Descripcion del grop

en: Group member can only see own group:
oc_FR: Los membres d'un grop pòdon pas veire que lor pròpri grop :

en: Group members
oc_FR: Membres del grop

en: Group not found.
oc_FR: Grop introbable.

en: Group of checkboxes
oc_FR: Grop de casa de marcar

en: Group time
oc_FR: Durada pel grop

en: HP West European
oc_FR: Euròpa de l'Oèst (HP)

en: HTML editor
oc_FR: Editor HTML

en: Header for first scale
oc_FR: Entèsta de la primièra escala

en: Header for second scale
oc_FR: Entèsta per la segonda escala

en: Heading
oc_FR: Entèsta

en: Headings
oc_FR: Entèstas

en: Hebrew
oc_FR: Ebrieu

en: Height of dropdown
oc_FR: Nautor de la lista desenrotlanta

en: Hello %s,
oc_FR: Bonjorn %s,

en: Help about this question
oc_FR: Ajuda per aquesta question

en: Help:
oc_FR: Ajuda :

en: Hidden
oc_FR: Amagat

en: Hide advanced settings
oc_FR: Amagar los paramètres avançats

en: Hide both
oc_FR: Amagar los dos

en: Hide both (Forced by the system administrator)
oc_FR: Amagar los dos (forçat per l'administrator sistèma)

en: Hide the tip that is normally shown with a question
oc_FR: Amagar l'ajuda qu'es normalement afichada amb una question

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
oc_FR: Amagar aquesta question. Aquò pòt èsser utile per inclure de donadas en utilizant lo preemplenatge de responsa.

en: Hide tip
oc_FR: Amagar l'ajuda

en: Hour
oc_FR: Ora

en: How many roads must a man walk down?
oc_FR: Quant de rotas un òme deu prene ?

en: How many rows to display
oc_FR: Quant de linhas a afichar

en: Huge Free Text
oc_FR: Zòna de tèxte fòrça long

en: Hungarian
oc_FR: Ongrés

en: I accept
oc_FR: Accèpti

en: ID
oc_FR: Identificant (ID)

en: ID:
oc_FR: ID :

en: ID: %s
oc_FR: ID : %s

en: IP Addresses will be logged
oc_FR: Las adreças IP seràn enregistradas

en: IP Info DB API Key:
oc_FR: Clau de l'API DB IP info :

en: IP address
oc_FR: Adreça IP

en: IP as default location
oc_FR: IP per l'emplaçament per defaut

en: ISO 8859-7 Greek
oc_FR: Grèc (ISO-88597)

en: ISO 8859-8 Hebrew
oc_FR: Ebrieu (ISO-8859-8)

en: Icelandic
oc_FR: Islandés

en: Identifier
oc_FR: Identificant

en: Identifier:
oc_FR: Identificant :

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
oc_FR: Se d'errors apareisson, benlèu que vos caldrà reaviar aqueste escript mantun còp.

en: If necessary the database will be updated.
oc_FR: Se necessari, la banca de donadas serà mesa a jorn.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
oc_FR: Se una de las sosquestions es marcada, alara per cada sosquestion marcada, sa valor es aponduda coma evaluacion.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
oc_FR: La banca de donadas serà creada s’existís pas encara (verificatz que l’utilizaire de vòstra banca de donadas a las permissions necessàrias). Per contra, s’existís ja de taulas LimeSurvey dins la banca de donadas, seràn mesas a jorn automaticament aprèp l’installacion.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
oc_FR: S'aqueste lo ligam fonciona pas e qu'activatz lo HTTPS, LimeSurvey serà copat e I poiretz pas mai accedir.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
oc_FR: Se lo participant marca totas las opcions, aquò las deselecciona totas e causís l'opcion definida dins lo paramètre d' "Opcion d'exclusivitat"

en: If tokens are used, the public may register for this survey
oc_FR: Se los convits son utilizats, lo public se poirà inscriure per emplenar aqueste questionari

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
oc_FR: Se sètz sus lista negra mas que volètz participar a aqueste questionari e recebre los convits, mercé de clicar sul ligam seguent :
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
oc_FR: Se utilizatz de getons o se volètz mandar d'e-mails de notificacions, vos cal completar l'adreça e-mail de l'administrator.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
oc_FR: Se fa besonh, precisatz lo camp ‘%s’.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
oc_FR: S'escafatz aquesta taula, los convits seràn pas mai necessaris per accedir a aqueste questionari.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
oc_FR: Se volètz pas participar a aqueste questionari e que volètz pas mai recebre cap de convit, clicatz sul ligam seguent :
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
oc_FR: Se balhatz una adreça de corrièr electronic, un messatge que conten los detalhs vos serà mandat.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
oc_FR: S'avètz una question a propos d'aqueste messatge, trantalhetz pas a contactar l'administrator del site a %s. Mercé !

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
oc_FR: S'avètz recebut un convit, picatz-lo dins lo camp çaijós e clicatz sus Contunhar.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
oc_FR: Se cambiar lo mòde dels corrièr electronics, vos caldrà reveire vòstres modèls de corrièr electronics per que correspondan al format novèl.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
oc_FR: Se activatz l'opcion -Responsas anonimas- e creatz una taula de convits, LimeSurvey marcarà los convits de questionaris completats amb un 'Y' al luòc de data/ora per garantir l'anonimat dels participants.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
oc_FR: Se o desiratz, podètz mandar encara %s fichièr(s) ; siquenon podètz tornar al questionari.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
oc_FR: Se vòstra banca de donadas es partejada, es recomandat d'utilizar lo prefix de taulas "lime_". Siquenon podètz daissar de camp voids.

en: Import
oc_FR: Importar

en: Import CSV
oc_FR: Importar per fichièr CSV

en: Import Label Set
oc_FR: Importar lo jòc d'etiquetas

en: Import VV file
oc_FR: Importar un fichièr VV

en: Import a VV response data file
oc_FR: Importar un fichièr de responsa VV

en: Import a VV survey file
oc_FR: Importar un fichièr de questionari VV

en: Import as not finalized answers?
oc_FR: Importar coma responsa pas finalizada ?

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
oc_FR: L’importacion a fracassat. Lo fichièr de tipe ‘%s’ es invalid.

en: Import label set resources
oc_FR: Importation de fichièr pel jòc d'etiquetas

en: Import label set(s)
oc_FR: Importar un(de) jòc(s) d'etiquetas

en: Import of label set(s) is completed.
oc_FR: L'importacion del(s) jòc(s) d'etiqueta es acabada.

en: Import of survey is completed.
oc_FR: L'impòrt del questionari es acabat

en: Import old tokens
oc_FR: Importar d'ancians convits

en: Import question group
oc_FR: Importar un grop de questions

en: Import resources ZIP archive
oc_FR: Importar un archiu ZIP de ressorsas

en: Import responses from a deactivated survey table
oc_FR: Importar de responsas d'una taula de questionari desactivat

en: Import survey
oc_FR: Importar un questionari

en: Import survey data
oc_FR: Importar las donadas d'un questionari

en: Import survey resources
oc_FR: Importar de ressorsas de questionari

en: Important instructions
oc_FR: Instruccions importantas

en: Imported Files List
oc_FR: Lista de fichièrs importats

en: Imported files list
oc_FR: Lista de fichièrs importats

en: Imported resources for
oc_FR: Ressorsas importadas per

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
oc_FR: Impossible d'escafar aqueste grop perque existís al mens una question qu'a una condicion sus son contengut.

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
oc_FR: Dins la version imprimida del questionari, remplaça l’eqüacion de pertinéncia per aqueste tèxte explicatiu.

en: Inactive
oc_FR: Inactivat

en: Include:
oc_FR: Inclure :

en: Incomplete responses only
oc_FR: Responsas incompletas unicament

en: Incorrect permissions in your %s folder.
oc_FR: Marridas permissions sul repertòri %s

en: Incorrect username and/or password!
oc_FR: Identificant e/o senhal incorrècte !

en: Increase
oc_FR: Aumentar

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
oc_FR: Lo superadministrator inicial pòt pas èsser escafat !

en: Inline HTML editor
oc_FR: Editor HTML en linha

en: Input
oc_FR: Entrada

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
oc_FR: Inserissètz un saut de pagina abans aquesta question dins la vista d'impression en configurant aquò a Òc.

en: Insert page break in printable view
oc_FR: Inserissètz un saut de pagina dins la vista d'impression

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
oc_FR: Inserís un saut de linha HTML a cada novèla linha dins una cadena

en: Instructions for the impatient
oc_FR: Instruccions pels impacients

en: Integer only
oc_FR: Entier solament

en: Interfaces
oc_FR: Interfàcias

en: Interview time
oc_FR: Durada d'entervista

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
oc_FR: Expression regulara PERL invalida : %s

en: Invalid group number for this survey:
oc_FR: Numèro de grop invalid per aqueste questionari :

en: Invalid survey ID
oc_FR: Numèro de questionari invalid

en: Invalid value(s) on the stack
oc_FR: Valor(s) invalida(s) sus la pila

en: Invitation
oc_FR: Convit

en: Invitation email
oc_FR: Corrièr electronic de convit

en: Invitation email subject
oc_FR: Objècte del convit

en: Invitation email subject:
oc_FR: Objècte del corrièr electronic de convit :

en: Invitation email:
oc_FR: Corrièr electronic de convit :

en: Invitation sent date
oc_FR: Data de manadís del convit

en: Invitation sent to:
oc_FR: Convit mandat a :

en: Invitation sent?
oc_FR: Convit mandat ?

en: Invitation status:
oc_FR: Estatut dels convits :

en: Invitation to participate in a survey
oc_FR: Convit a participar a un questionari

en: Invited
oc_FR: Convidat

en: Irish
oc_FR: Irlandés

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
oc_FR: Permetre de respondre pas, quitament se los paramètres 	“Valor minimala de la soma” o 	“Valor de la soma” son activats.

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
oc_FR: Lo participant es obligat de donar un comentari sul fichièr mandat ?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
oc_FR: Lo participant es obligat de donar un títol al fichièr mandat ?

en: It is missing a quota message for the following languages:
oc_FR: Messatge de quota mancant per las lengas seguentas :

en: It is presented group by group.
oc_FR: Presentacion grop per grop.

en: It is presented on one single page.
oc_FR: Presentacion sus una pagina unica.

en: It is presented question by question.
oc_FR: Presentacion question per question.

en: It uses cookies for access control.
oc_FR: Utilizacion dels cookies pel contraròtle d'accès.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
oc_FR: Aquò suprimirà tanben totas las ressorsas e totes los fichièrs que son estats mandats per aqueste questionari.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
oc_FR: Es totjorn possible de realizar d'estatisticas sus las responsas en utilizant LimeSurvey.

en: Iterate survey
oc_FR: Repetir lo questionari

en: Jan
oc_FR: Gen

en: Japanese
oc_FR: Japonés

en: Join array elements with a string
oc_FR: Jónher los elements del tablèu amb una cadena

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
oc_FR: Acampa de cadenas, tòrna la cadena assemblada. Aquesta foncion es un aliàs de implode("",argN)

en: Jul
oc_FR: Julh

en: Jun
oc_FR: Junh

en: KOI8-R Relcom Russian
oc_FR: Cirillic (KOI8-R)

en: KOI8-U Ukrainian
oc_FR: Ucraïnian (KOI8-U)

en: Korean
oc_FR: Corean

en: Kurdish (Sorani)
oc_FR: Curd (Sorani)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
oc_FR: LDAP desactivat o cap de requèsta LDAP pas definida.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
oc_FR: Las requèstas LDAP son definidas per l’administrator dins lo fichièr de configuration /application/config/ldap.php.

en: Label
oc_FR: Etiqueta

en: Label %s
oc_FR: Etiqueta %s

en: Label for 'Other:' option
oc_FR: Tèxte personalizat per 'Autre'

en: Label set browser
oc_FR: Navigador de jòcs d'etiquetas

en: Label set import summary
oc_FR: Resumit de l'importacion del jòc d'etiquetas

en: Label set properties sucessfully updated.
oc_FR: Las proprietats dels jòcs d'etiquetas son estadas modificadas amb succès.

en: Label set sucessfully deleted.
oc_FR: Jòcs d'etiquetas suprimit corrèctament.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
oc_FR: Lo jòc d'etiquetas es pas estat importat perque lo jòc d'etiquetas existissiá pas.

en: Label sets
oc_FR: Jòcs d'etiquetas

en: Label:
oc_FR: Etiqueta :

en: Labels
oc_FR: Etiquetas

en: Labels sucessfully updated
oc_FR: Jòcs d’etiquetas meses a jorn amb succès

en: Language
oc_FR: Lenga

en: Language Switch
oc_FR: Cambiament de lenga

en: Language code
oc_FR: Còde de lenga

en: Language selection
oc_FR: Seleccion de la lenga

en: Languages
oc_FR: Lengas

en: Languages:
oc_FR: Lengas :

en: Last invited
oc_FR: Darrièr convit

en: Last name
oc_FR: Nom

en: Last name from token
oc_FR: Nom eissit del convit

en: Last page
oc_FR: Darrièra pagina

en: Last reminder sent date
oc_FR: Darrièra data de mandadís del rapèl

en: Later than:
oc_FR: Aprèp lo :

en: Latvian
oc_FR: Leton

en: Less than
oc_FR: Inferior a

en: Less than (Strings)
oc_FR: Inferior a (cadena de caractèrs)

en: Less than or equal to
oc_FR: inferior o egal a

en: Less than or equal to (Strings)
oc_FR: inferior o egal a (cadena de caractèrs)

en: Less than:
oc_FR: Inferior a :

en: License
oc_FR: Licéncia

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
oc_FR: LimeSurvey pòt ensajar de crear la banca de donadas per vos.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
oc_FR: LimeSurvey es estat installat corrèctament.

en: LimeSurvey installer
oc_FR: Installacion de LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
oc_FR: Manual en linha de LimeSurvey

en: Limit the number of possible answers
oc_FR: Limitar lo nombre de responsas possiblas

en: Limit time to answer question (in seconds)
oc_FR: Relambi de responsa a la question (en segondas)

en: List
oc_FR: Lista

en: List (Dropdown)
oc_FR: Lista (Menú desenrotlant)

en: List (Radio)
oc_FR: Lista (Botons ràdio)

en: List survey publicly:
oc_FR: Rendre aqueste questionari public ?

en: List with comment
oc_FR: Lista amb comentari

en: Lithuanian
oc_FR: Lituanian

en: Load now
oc_FR: Cargar ara

en: Load unfinished survey
oc_FR: Cargar un questionari pas acabat

en: Loading translations
oc_FR: Cargament de las traduccions

en: Loading...
oc_FR: Cargament ...

en: Location
oc_FR: Emplaçament

en: Logic
oc_FR: Logica

en: Logic File for Survey #
oc_FR: Fichièr de logica pel Questionari #

en: Logout
oc_FR: Desconnexion

en: Logout successful.
oc_FR: Desconnexion capitada.

en: Long Free Text
oc_FR: Zòna de tèxte long

en: Mac Central European
oc_FR: Euròpa centrala (Mac)

en: Mac West European
oc_FR: Euròpa de l'Oèst (Mac)

en: Mail to all Members
oc_FR: Corrièr electronic a totes los membres

en: Main Admin Screen
oc_FR: Ecran principal d'administracion

en: Make a comment on your choice here:
oc_FR: Fasètz lo comentari de vòstra causida aicí :

en: Make a string lowercase
oc_FR: Met una cadena en minusculas

en: Make a string uppercase
oc_FR: Met una cadena en majusculas

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
oc_FR: Rendre lo comentari per 'Autre' obligatòri quand l‘opcion de responsa 'Autre' es estada activada

en: Make these mappings automatic in future
oc_FR: Rendre aquelas afectacions automaticas a l’avenidor

en: Malay
oc_FR: Malés

en: Male
oc_FR: Masculin

en: Maltese
oc_FR: Maltés

en: Manage survey administrators
oc_FR: Gerir los administrators de questionari

en: Mandatory Question
oc_FR: Question obligatòria

en: Mandatory fields:
oc_FR: Camp(s) obligatòri(s) :

en: Mandatory:
oc_FR: Obligatòri :

en: Mandatory?
oc_FR: Obligatòri ?

en: Map height
oc_FR: Nautor de la mapa

en: Map width
oc_FR: Largor de la mapa

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
oc_FR: Afectar los atributs dels contactes als atributs existents dels participants o ne crear un novèl

en: Map zoom level
oc_FR: Nivèl de zoom de la mapa

en: Mask questions
oc_FR: Questions predefinidas

en: Max number of files
oc_FR: Nombre maximum de fichièrs

en: Maximum answers
oc_FR: Nombre de responsas maximum

en: Maximum characters
oc_FR: Nombre maximum de caractèrs

en: Maximum characters allowed
oc_FR: Nombre maximum de caractèrs autorizats

en: Maximum file size allowed (in KB)
oc_FR: Talha maximala autorizada pel fichièr (en KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
oc_FR: Nombre maximum de fichièrs qu'un participant pòt mandar per aquesta question

en: Maximum sum value
oc_FR: Valor maximum de la soma

en: Maximum sum value of multiple numeric input
oc_FR: Valor maximala de la soma de totas las valors numericas picadas

en: Maximum value
oc_FR: Valor maximum

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
oc_FR: Valor maximum per las questions de tipe tablèu (Multi Flexible)

en: Maximum value of the numeric input
oc_FR: Valor maximala de la picada numerica

en: May
oc_FR: Mai

en: Maybe you don't have permission.
oc_FR: Benlèu qu'avètz pas la permission.

en: Median:
oc_FR: Mediana :

en: Message
oc_FR: Messatge

en: Message:
oc_FR: Messatge :

en: Min number of files
oc_FR: Nombre minimum de fichièrs

en: Minimum answers
oc_FR: Nombre de responsas minimum

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
oc_FR: Nombre minimum de fichièrs qu'un participant deu mandar per aquesta question

en: Minimum requirements
oc_FR: Minimum requesit

en: Minimum sum value
oc_FR: Valor minimala de la soma

en: Minimum value
oc_FR: Valor minimum

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
oc_FR: Valor minimum per las questions de tipe tablèu (Multi Flexible)

en: Minimum value of the numeric input
oc_FR: Valor minimala de la picada numerica

en: Minute
oc_FR: Minuta

en: Minute step interval
oc_FR: Pas de minutas

en: Missing %s closing right parentheses
oc_FR: Manca %s parentèsis drechas

en: Mongolian
oc_FR: Mongòl

en: Month
oc_FR: Mes

en: Month display style
oc_FR: Estil d'afichatge dels meses

en: Move on without warning
oc_FR: Contunhar sens avertiment

en: Moving user templates to new location at %s...
oc_FR: Desplaçament dels modèls de l'utilizaire cap al novèl emplaçament %s...

en: Multiple Numerical Input
oc_FR: Multiplas entradas numericas

en: Multiple Short Text
oc_FR: Multiplas zònas de tèxte brèu

en: Multiple choice
oc_FR: Causidas multiplas

en: Multiple choice questions
oc_FR: Questions amb causidas multiplas

en: Multiple choice with comments
oc_FR: Causidas multiplas amb comentaris

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
oc_FR: La soma de totas las valors numericas picadas deu valer aquesta valor

en: Name
oc_FR: Nom

en: Name [ID]
oc_FR: Nom [ID]

en: Name of the survey
oc_FR: Nom del questionari

en: Name of the survey administrator
oc_FR: Nom de l'administrator del questionari

en: Name:
oc_FR: Nom :

en: Navigation delay (seconds):
oc_FR: Relambi de navigacion (segondas) :

en: New answer option
oc_FR: Opcion novèla per la responsa

en: New files were successfully installed.
oc_FR: Los novèls fichièrs son estats installats amb succès.

en: New files will be downloaded and installed.
oc_FR: Los novèls fichièrs seràn telecargats e installats.

en: New label set
oc_FR: Crear un novèl jòc d'etiquetas

en: New password: %s
oc_FR: Senhal novèl : %s

en: New question group was saved.
oc_FR: Lo novèl grop de questions es estat salvat.

en: New quota
oc_FR: Quota novèl

en: New scenario number:
oc_FR: Numèro del scenari novèl :

en: New survey title:
oc_FR: Novèl títol del questionari :

en: Next
oc_FR: Seguent

en: Next choice
oc_FR: Causida seguenta

en: No
oc_FR: Non

en: No (Forced by the system administrator)
oc_FR: Non (forçat per l'administrator sistèma)

en: No CFIELDNAME field set!
oc_FR: Pas de camp CFIELDNAME definit !

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
oc_FR: Cap d'ID de grop (GID) es pas estat provesit. Impossible d'importar una question.

en: No HTML editor
oc_FR: Pas cap d’editor HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
oc_FR: Cap d'ID de questionari (SID) es pas estada provesida. Impossible d'importar una question.

en: No Username selected.
oc_FR: Pas de nom d'utilizaire seleccionat.

en: No answer
oc_FR: Sens responsa

en: No available surveys
oc_FR: Pas de questionari disponible.

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
oc_FR: Cap de condicion pòt pas èsser copiada (a causa de doblons)

en: No database action required!
oc_FR: Cap d'accion de la banca de donadas es pas necessària !

en: No invitation code is needed to complete the survey.
oc_FR: Cap de convit es pas requesit per completar lo questionari.

en: No matching CFIELDNAME group!
oc_FR: Pas de grop CFIELDNAME correspondent !

en: No matching CQID
oc_FR: Pas de Cqid correspondent

en: No matching group
oc_FR: Pas de grop correspondent

en: No matching question
oc_FR: Pas de question correspondenta

en: No matching survey
oc_FR: Pas de questionari correspondent.

en: No new participants were created
oc_FR: Cap de contacte novèl es pas estat creat

en: No of surveys
oc_FR: Nombre de questionaris

en: No participant information lost.
oc_FR: Cap d'informacion del contacte pas perduda.

en: No question group found.
oc_FR: Cap de grop de questions pas trobat.

en: No question index will be shown with this format.
oc_FR: Cap d'indèx de questions apareisserà per amb aqueste format.

en: No quotas have been set for this survey
oc_FR: Cap de quota es pas estat definit per aqueste questionari.

en: No reminder(s) sent
oc_FR: Pas cap de rapèl mandat

en: No replacement variable available for this field
oc_FR: Pas cap de variabla de remplaçament per aqueste camp

en: No responses are lost.
oc_FR: Cap de responsa pas perduda.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
oc_FR: Cap d'ID de questionari (SID) es pas estada provesida. Impossible de copiar lo questionari.

en: No, thanks.
oc_FR: Non mercé.

en: None
oc_FR: Pas cap

en: None found
oc_FR: Pas cap de trobada

en: Norwegian (Bokmal)
oc_FR: Norvegian (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
oc_FR: Norvegian (Nynorsk)

en: Not Selected
oc_FR: Pas seleccionat

en: Not a valid expression
oc_FR: Pas una expression valida

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
oc_FR: D'unas responsas son pas estadas salvadas. Aquò se produsís en general a causa de limitacions del servidor (PHP setting max_input_vars). Mercé de contactar l’administrator del sistèma.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
oc_FR: D'unas sosquestions son pas estadas salvadas. Aquò se produsís en general a causa de limitacions del servidor (PHP setting max_input_vars). Mercé de contactar l’administrator del sistèma.

en: Not completed or Not displayed
oc_FR: Non completat o Non afichat

en: Not displayed
oc_FR: Non afichat

en: Not enough values for calculation
oc_FR: Pas pro de valors pel calcul

en: Not equal to
oc_FR: Diferent de

en: Not found
oc_FR: Pas trobat

en: Not imported label sets
oc_FR: Jòcs d'etiquetas pas importats

en: Not invited
oc_FR: Pas convidat

en: Not started
oc_FR: Pas començat

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
oc_FR: Remarca : Aquesta seccion d'evaluacion serà pas desvelada que se las règlas d'evaluacion son estadas definidas e se lo mòde d'evaluacion es activat

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
oc_FR: Notatz que poiretz pas anullar una supression se contunhatz. Las donadas seràn perdudas.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
oc_FR: Nòta : los camps marcats d'un asterisc (*) son obligatòris.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
oc_FR: Nòta : lo mòde Demo es activat. Los paramètres marcats (*) pòdon pas èsser modificats.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
oc_FR: Nòta : s'avètz desactivat aqueste questionari per error, es possible de restablir aisidament las donadas s'avètz pas fach cap de cambiament dins l'estructura del questionari. Reportatz-vos a la documentacion de LimeSurvey per mai de detalhs.

en: Note: Standard token fields cannot be automatically mapped
oc_FR: Atencion : Los camps estandards de la taula dels participants an pas pogut èsser ligats automaticament.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
oc_FR: Nòta : Podètz pas modificar l'eqüacion del filtre condicional perque, actualament, i a de condicions per aquesta question.

en: Nothing to translate on this page
oc_FR: Res a tradusir dins aquesta pagina

en: Notification & data management
oc_FR: Notificacion & Gestion de las donadas

en: Null values are ignored in calculations
oc_FR: Las valors nullas son ignoradas dins los calculs

en: Number greater than
oc_FR: Nombre mai grand que

en: Number less than
oc_FR: Nombre mai pichon que

en: Number of attribute fields to add:
oc_FR: Entratz lo nombre de camps que volètz apondre :

en: Number of cases
oc_FR: Nombre de cases

en: Number of files greater than
oc_FR: Nombre de fichièrs superior a

en: Number of files less than
oc_FR: Nombre de fichièrs inferior a

en: Number of records in this query:
oc_FR: Nombre d'enregistrament(s) per aquesta requèsta :

en: Numbers
oc_FR: Nombres

en: Numbers only
oc_FR: Nombres unicament

en: Numbers only for 'Other'
oc_FR: Nombres unicament per 'Autre'

en: Numerical Input
oc_FR: Entrada numerica

en: OK
oc_FR: D'acòrdi

en: OR
oc_FR: O

en: Off
oc_FR: Non

en: Off (Forced by the system administrator)
oc_FR: Desactivat (forçat per l'administrator sistèma)

en: Ok
oc_FR: D'acòrdi

en: On
oc_FR: Òc

en: On (Forced by the system administrator)
oc_FR: Activat (forçat per l'administrator sistèma)

en: On errors
oc_FR: En cas d'errors

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
oc_FR: Una error s'es producha en demandant las informacions de mesa a jorn sus limesurvey.org :

en: Once a survey is activated you can no longer:
oc_FR: Un còp lo questionari activat, poiretz pas mai :

en: One
oc_FR: Un

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
oc_FR: Un o mantun fichièrs an depassats la talha autorizada e/o son pas dins un format autorizat o lo nombre minimum de fichièrs a mandar es pas atench. Poiretz pas contunhar tant qu'auretz pas respectat aquelas obligacions.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
oc_FR: Avètz pas respondut a una o mantuna question obligatòria. Poiretz pas contunhar tant qu'auretz pas respondut a aquelas.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
oc_FR: Avètz pas respondut corrèctament a una o mantuna question. Poiretz pas pas contunhar tant qu'aquestas responsas seràn pas validas.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
oc_FR: Un o mantun fichièrs mandats respècta pas lo format e/o la talha demandats. Poiretz pas contunhar tant qu'aquestes fichièrs seràn pas valids.

en: Online Manual
oc_FR: Manual en linha

en: Online manual
oc_FR: Documentacion en linha

en: Only answer this if the following conditions are met:
oc_FR: Respondre solament a aquesta question se las condicions seguentas son reünidas :

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
oc_FR: Respondre a aquesta question solament pels elements pas causits a la question %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
oc_FR: Respondètz a aquesta question solament pels elements causits a la question %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
oc_FR: Respondre a aquesta question solament se las condicions seguentas son reünidas :

en: Only numbers may be entered in this field.
oc_FR: Sols de nombres pòdon èsser entrats dins aqueste camp.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
oc_FR: Sol un atribut del fichièr CSV es estat ligat als atributs de la banca dels contactes.

en: Only variables can be assigned values
oc_FR: Solas las variablas pòdon èsser afectadas amb de valors

en: Oops, There was an error deleting the file
oc_FR: O planhèm, una error s'es producha al moment de la supression del fichièr

en: Option 'Other':
oc_FR: Opcion 'Autre' :

en: Optional Question
oc_FR: Question opcionala

en: Optional fields:
oc_FR: Camp(s) opcional(s) :

en: Optional modules
oc_FR: Moduls opcionals

en: Order - like 3)
oc_FR: Ordenar en foncion

en: Organize question groups/questions
oc_FR: Organizar los gropes de questions e las questions

en: Other
oc_FR: Autre

en: Other comment
oc_FR: Autre comentari

en: Other files:
oc_FR: Autres fichièrs :

en: Other:
oc_FR: Autre :

en: Outdated
oc_FR: Perimit

en: Output options
oc_FR: Opcions de sortida

en: Overall assessment score
oc_FR: Marca d'evaluacion completa

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
oc_FR: Espotir las valors d’atribut presentas se lo contacte existís ja ?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
oc_FR: Espotir la valor dels atributs autoafectats quand lo participant existís ja ?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
oc_FR: Espotir las valors dels camps estandards existents se lo participant existís ja ?

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
oc_FR: Espotir las valors existentas dels atributs del contacte se un doblon es trobat ?

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
oc_FR: Espotir los atributs del participant existent se lo contacte existís ja ?

en: Owner
oc_FR: Proprietari

en: PDF export
oc_FR: Exportar en PDF

en: PHP PDO driver library
oc_FR: Extension PDO (PHP Data Objects)

en: PHP mbstring library
oc_FR: Modul PHP mbstring

en: PHP version
oc_FR: Version de PHP

en: PHP/PECL JSON library
oc_FR: Extension PHP/PECL JSON

en: Pad a string to a certain length with another string
oc_FR: Tampon d’una cadena a una certana longor amb una autra cadena

en: Panel integration
oc_FR: Integracion de contactes centralizats

en: Parameter
oc_FR: Paramètre

en: Parameter name:
oc_FR: Nom del paramètre :

en: Partial
oc_FR: Parcialas

en: Partial (saved) responses
oc_FR: Responsas parcialas (salvadas)

en: Participant ID
oc_FR: Identificant (ID) del participant

en: Participant attributes to create
oc_FR: Atributs dels participants a crear

en: Participants can save partially finished surveys
oc_FR: Los participants pòdon salvar un questionari parcialament completat

en: Participants owned by you
oc_FR: Contactes que ne sètz lo gestionari

en: Participants shared with you
oc_FR: Contactes partejats amb vos

en: Participants you have shared
oc_FR: Contactes qu'avètz partejats

en: Password
oc_FR: Senhal

en: Password:
oc_FR: Senhal :

en: Passwords do not match!
oc_FR: Los senhals correspondon pas!

en: Percentage
oc_FR: Percentatge

en: Percentage of total:
oc_FR: Percentatge del total :

en: Permission to activate/deactivate a survey
oc_FR: Permission d'activar/desactivar un questionari

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
oc_FR: Permission per crear(picada de donadas)/visualizar/metre a jorn/suprimir/importar/exportar de responsas

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
oc_FR: Permission de crear/metre a jorn/suprimir/importar/exportar de convits

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
oc_FR: Permission per crear/visualizar/metre a jorn/suprimir las règlas d'evaluacions del questionari

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
oc_FR: Permission de crear/veire/metre a jorn/suprimir las règlas de quotas del questionari

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
oc_FR: Permission de crear/visualizar/metre a jorn/suprimir/importar/exportar las questions, los gropes, las responsas e las condicions d'un questionari

en: Permission to delete a survey
oc_FR: Permission de suprimir un questionari

en: Permission to modify survey security settings
oc_FR: Permission de modificar los paramètres de seguretat del questionari

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
oc_FR: Permission de veire e metre a jorn las traduccions en utilizant la foncionalitat de traduccion rapida

en: Permission to view statistics
oc_FR: Permission de veire las estatisticas

en: Persian
oc_FR: Pèrse

en: Pie chart
oc_FR: Grafic en camembèrt

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
oc_FR: Metre las questions dins un grop "aleatòri" especific, totas las questions inclusas d'aqueste grop appareisseràn dins un òrdre aleatòri

en: Please <a href="%s">log in</a>.
oc_FR: <a href="%s">Connectatz-vos</a>.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
oc_FR: Corregissètz cada problèma çaisús e contunhatz puèi a l'etapa finala.

en: Please check at least one item.
oc_FR: Marcatz al mens un element.

en: Please check the directory permissions.
oc_FR: Verificatz las permissions del dorsièr.

en: Please check the format of your answer.
oc_FR: Verificatz lo format de vòstra responsa.

en: Please choose
oc_FR: Causissètz

en: Please choose *all* that apply:
oc_FR: Causissètz totas las responsas que convenon :

en: Please choose *only one* of the following:
oc_FR: Seleccionatz una sola de las proposicions seguentas :

en: Please choose all that apply and provide a comment:
oc_FR: Causissètz totas las responsas que convenon e daissatz un comentari :

en: Please choose at least %s items.
oc_FR: Causissètz al minimum %s elements

en: Please choose no more than %s items.
oc_FR: Marcatz al mai %s element(s)

en: Please choose the appropriate response for each item:
oc_FR: Causissètz la responsa apropriada per cada element :

en: Please choose the label sets you want to export:
oc_FR: Causissètz los jòcs d'etiquetas que volètz exportar :

en: Please choose...
oc_FR: Causissètz ...

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
oc_FR: Confirmatz vòstre convit en respondent a la question de seguretat dins lo camp çaijós puèi clicatz sus Contunhar.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
oc_FR: Per mai d'ajuda, contactatz %s ( %s ).

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
oc_FR: Contactatz l’administrator per vòstre senhal.

en: Please continue with populating the database.
oc_FR: Contunhatz a poblar la banca de donadas.

en: Please enter a date:
oc_FR: Entratz una data :

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
oc_FR: Entratz los paramètres de la banca de donadas que volètz utilizar per LimeSurvey :

en: Please enter your comment here
oc_FR: Picatz vòstre comentari aicí

en: Please explain something in detail:
oc_FR: Explicatz aquò en detalh :

en: Please fax your completed survey to:
oc_FR: Faxatz aqueste questionari completat a :

en: Please fix this error in your database and try again
oc_FR: Corregissètz aquesta error dins la banca de donadas e recomençar.

en: Please log in first.
oc_FR: Connectatz-vos d'en primièr !

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
oc_FR: Un còp que las donadas son picadas dins vòstre questionari, se volètz apondre o levar de gropes o de questions, vos cal desactivar aqueste questionari, aquò desplaçarà totas las donadas que son ja estadas picadas dins una taula d'archivatge separada.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
oc_FR: Numerotatz cada casa dins l'òrdre de vòstras preferéncias de 1 a

en: Please select %s answers
oc_FR: Seleccionatz %s responsas

en: Please select a file to import!
oc_FR: Seleccionatz un fichièr d'importar !

en: Please select a language:
oc_FR: Seleccionatz una lenga :

en: Please select a user first
oc_FR: Seleccionatz un utilizaire d'en primièr

en: Please select a user group first
oc_FR: Seleccionatz un grope d'en primièr

en: Please select at least %s answers
oc_FR: Seleccionatz al mens %s responsas

en: Please select at least one answer
oc_FR: Seleccionatz al mens una responsa

en: Please select at least one file for deletion
oc_FR: Seleccionatz al mens un fichièr de suprimir

en: Please select at least one file for download
oc_FR: Seleccionatz al mens un fichièr de mandar

en: Please select at most %s answers
oc_FR: Seleccionatz %s responsas maximum

en: Please select at most one answer
oc_FR: Seleccionatz una responsa maximum

en: Please select your preferred language:
oc_FR: Seleccionatz vòstra lenga preferida :

en: Please submit by %s
oc_FR: Respondètz abans lo %s

en: Please upload %s files
oc_FR: Mandatz %s fichièrs

en: Please upload %s more file(s).
oc_FR: SVP, mandatz encara %s fichièr(s).

en: Please upload at least %s files
oc_FR: Mandatz al mens %s fichièrs

en: Please upload at least one file
oc_FR: Mandatz al mens un fichièr

en: Please upload at most %s files
oc_FR: Mandetz pas mai de %s fichièrs

en: Please upload at most one file
oc_FR: Mandetz pas mai d'un fichièr

en: Please upload between %s and %s files
oc_FR: Mandatz entre %s e %s fichièrs

en: Please upload one file
oc_FR: Mandatz un fichièr

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
oc_FR: Verificatz l'informacion seguenta abans de contunhar la mesa a jorn de la banca de donadas :

en: Please write your answer here:
oc_FR: Escrivètz vòstra responsa aicí :

en: Please write your answer(s) here:
oc_FR: Escrivètz vòstra(vos) responsa(s) aicí :

en: Polish
oc_FR: Polonés

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
oc_FR: Expression mal acabada - esperava una constanta o variabla

en: Populate database
oc_FR: Estructurar la banca de donadas

en: Popup HTML editor
oc_FR: Editor HTML dins una popup

en: Portuguese
oc_FR: Portugués

en: Portuguese (Brazilian)
oc_FR: Portugués (Brasil)

en: Pre-installation check
oc_FR: Contraròtle preïnstallacion

en: Pre-installation check for LimeSurvey
oc_FR: Contraròtle de preïnstallacion per LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
oc_FR: Atributs preafectats

en: Predefined
oc_FR: Predefinit

en: Prefix for list items
oc_FR: Prefix pels menús desenrotlants

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
oc_FR: Prefix|Sufix pels menús desenrotlants

en: Present answer options in reverse order
oc_FR: Presentar las opcions de responsas dins un l'òrdre invèrse

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
oc_FR: Afichar en tant que zòna de picada de tèxte puslèu que jos forma de lista desenrotlanta

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
oc_FR: Utilizar un menú desenrotlant a la plaça d'una lista de botons ràdio

en: Presentation
oc_FR: Presentacion

en: Presentation & navigation
oc_FR: Presentacion & Navigacion

en: Preview:
oc_FR: Apercebut :

en: Previous
oc_FR: Precedent

en: Previous questions
oc_FR: Question precedenta

en: Previous session is set to be finished.
oc_FR: La sesilha precedenta es declarada coma acabada.

en: Print your answers.
oc_FR: Imprimir vòstras responsas.

en: Prior to 16
oc_FR: Inferiora a 16

en: Processing...
oc_FR: Tractament...

en: Progress
oc_FR: Progression

en: Publication & access control
oc_FR: Publicacion & Contraròtle d'accès

en: Punjabi
oc_FR: Penjabi

en: Q1 and Q3 calculated using %s
oc_FR: Q1 e Q3 son calculats en utilizant %s

en: Question Type:
oc_FR: Tipe de question :

en: Question attribute
oc_FR: Atribut de la question

en: Question attributes
oc_FR: Atributs de la question

en: Question attributes:
oc_FR: Atributs de la question :

en: Question by Question
oc_FR: Question per question

en: Question code
oc_FR: Còde de la question

en: Question code / ID
oc_FR: Còde de la question / identificant

en: Question code:
oc_FR: Còde de la question :

en: Question codes were successfully regenerated.
oc_FR: Los còdes de questions son estats regenerats amb succès.

en: Question could not be created.
oc_FR: La question pòt pas èsser creada.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
oc_FR: Impossible de suprimir la question. Existís de condicions sus d’autras questions que se fondon sus las responsas a aquesta question. Vos cal suprimir aquelas condicions abans de poder suprimir aquesta question.

en: Question could not be updated
oc_FR: La question pòt pas èsser mesa a jorn

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
oc_FR: La question pòt pas èsser mesa a jorn. I a de condicions per d'autras questions que se fondon sus las responsas a aquesta question e cambiar lo tipe pausariá de problèmas. Vos cal suprimir aquelas condicions abans de poder cambiar lo tipe d'aquesta question.

en: Question group
oc_FR: Grop de questions

en: Question group import is complete.
oc_FR: L'importacion del grop de questions es acabada.

en: Question group import summary
oc_FR: Resumit de l'importacion del grop de questions

en: Question group successfully saved.
oc_FR: Grop de questions salvat amb succès.

en: Question group:
oc_FR: Grop de questions :

en: Question groups
oc_FR: Gropes de question

en: Question help
oc_FR: Ajuda de la question

en: Question import is complete.
oc_FR: L'impòrt de question es acabat.

en: Question import summary
oc_FR: Resumit de l'impòrt de question

en: Question in language %s could not be created.
oc_FR: La question dins la lenga %s pòt pas èsser creada.

en: Question index
oc_FR: Indèx de las questions

en: Question time
oc_FR: Durada per la question

en: Question type selector:
oc_FR: Causida del tipe de la question :

en: Question validation equation
oc_FR: Eqüacion de validacion de question

en: Question validation tip
oc_FR: Indicacion de validacion de la question

en: Question was successfully added.
oc_FR: Question aponduda amb succès.

en: Question was successfully deleted.
oc_FR: La question es estada suprimida amb succès.

en: Question was successfully saved.
oc_FR: La question a estada salvada amb succès.

en: Question:
oc_FR: Question :

en: Questions with conditions to this group
oc_FR: Questions amb condicions dins aqueste grop.

en: Quick CSV report
oc_FR: Rapòrt CSV rapid

en: Quick add...
oc_FR: Apondon rapid...

en: Quick statistics
oc_FR: Estatisticas rapidas

en: Quick translation
oc_FR: Traduccion rapida

en: Quick-add answers
oc_FR: Apondon rapid de responsas

en: Quick-translation
oc_FR: Traduccion rapida

en: Quota action
oc_FR: Accion del quota

en: Quota name
oc_FR: Nom del quota

en: Quote meta characters
oc_FR: Citar metacaractèrs

en: RANK
oc_FR: Reng

en: RPC interface enabled:
oc_FR: Interfàcia RPC activada:

en: Randomization group name
oc_FR: Nom de grop aleatòri

en: Randomization group:
oc_FR: Nom de grop aleatòri :

en: Randomize on each page load
oc_FR: Aleatòri a cada cargament de pagina

en: Rank %s
oc_FR: Classament %s

en: Rank header
oc_FR: Entèsta dels classaments

en: Ranking
oc_FR: Classament

en: Reason:
oc_FR: Rason :

en: Recommended
oc_FR: Recomandat

en: Record Deleted
oc_FR: Enregistrament suprimit

en: Records displayed:
oc_FR: Enregistraments afichats :

en: Records imported
oc_FR: Enregistrament(s) importat(s)

en: Recover your password
oc_FR: Retrobar son senhal.

en: Referrer URL
oc_FR: URL referenta

en: Referrer URL will be saved.
oc_FR: L'URL de provenéncia sera enregistrada.

en: Regenerate question codes
oc_FR: Regenerar los còdes de questions

en: Registration
oc_FR: Inscripcion

en: Registration email
oc_FR: Corrièr electronic d'inscripcion

en: Registration email subject
oc_FR: Objècte del corrièr electronic d’enregistrament

en: Regular expression
oc_FR: Expression regulara

en: Relevance equation:
oc_FR: Eqüacion del filtre condicional :

en: Relevance help for printable survey
oc_FR: Indicacion del filtre condicional per la version imprimida del questionari

en: Relevance:
oc_FR: Filtre condicional :

en: Reload URL
oc_FR: Recargar l'URL

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
oc_FR: Recargatz vòstre questionari en clicant sul ligam seguent (ont lo pegar dins vòstre navigador) :

en: Reloading screen. Please wait.
oc_FR: Actualizacion de l'ecran. Pacientatz.

en: Remaining
oc_FR: Restant

en: Reminder
oc_FR: Rapèl

en: Reminder Email:
oc_FR: Corrièr de rapèl :

en: Reminder count
oc_FR: Comptador de rapèls

en: Reminder count:
oc_FR: Comptador de rapèls :

en: Reminder email
oc_FR: Corrièr electronic de rapèl

en: Reminder email subject
oc_FR: Objècte del rapèl

en: Reminder email subject:
oc_FR: Objècte del corrièr electronic de rapèl :

en: Reminder sent to:
oc_FR: Rapèl mandat a :

en: Reminder sent?
oc_FR: Rapèl mandat ?

en: Reminder status:
oc_FR: Estatut dels rapèls :

en: Reminder to participate in a survey
oc_FR: Rapèl per participar a un questionari

en: Reminder(s) sent
oc_FR: Rapèl(s) mandat(s)

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
oc_FR: RemoteControl (Comanda a distància) es disponible en utilizant %s pel transferiment e expausa las foncionalitats seguentas :

en: Remove
oc_FR: Suprimir

en: Renumber the new record.
oc_FR: Renumerotar lo novèl enregistrament.

en: Repeat a string
oc_FR: Repetissètz una cadena

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
oc_FR: Entèstas repetidas dins las questions de tipe tablèus a cada X sosquestions :

en: Replace
oc_FR: Remplaçar

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
oc_FR: Remplaçar totas las ocurréncias de la cadena de recèrca amb la cadena de remplaçament

en: Replace choice header (default: "%s")
oc_FR: Remplaçar l’entèsta de la causida (per defaut: “%s”)

en: Replace rank header (default: "%s")
oc_FR: Remplaçar lo títol de la zòna de classament (per defaut: “%s”)

en: Replace the existing record.
oc_FR: Remplaçar l'enregistrament existent.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
oc_FR: Remplaçar lo libellat de  'Autre :' per un tèxte personalizat

en: Report and skip the new record.
oc_FR: Senhalar e sautar lo novèl enregistrament.

en: Required
oc_FR: Requesit(-ida)

en: Reset
oc_FR: Reïnicializar

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
oc_FR: Remetre totes los convits a ‘pas utilizadas’

en: Reset answers and token completed state
oc_FR: Reïnicializar l'estatut completat de las responsas e dels convits

en: Reset conditions
oc_FR: Reïnicializar las condicions

en: Reset conditions/relevance?
oc_FR: Reïnicializar las condicions e filtres ?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
oc_FR: Reïnicializar las responsas completadas a pas completadas

en: Resources
oc_FR: Ressorsas

en: Resources Import Summary
oc_FR: Resumit de l'impòrt de ressorsas

en: Resources import summary
oc_FR: Resumit de l'impòrt de ressorsas

en: Response
oc_FR: Responsa

en: Response ID
oc_FR: ID de la responsa

en: Response filters
oc_FR: Filtres de responsa

en: Response import summary
oc_FR: Resumit de l'impòrt de responsa

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
oc_FR: Somission de responsa pel questionari {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
oc_FR: Somission de responsa pel questionari {SURVEYNAME} amb resultats

en: Response summary
oc_FR: Resumit de las responsas

en: Responses
oc_FR: Responsas

en: Responses & statistics
oc_FR: Responsas  & Estatisticas

en: Responses containing
oc_FR: Responsas que contenon

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
oc_FR: Las responsas d'aqueste questionari son PAS anonimas.

en: Responses to this survey are anonymized.
oc_FR: Las responsas d'aqueste questionari son anonimas.

en: Responses will be date stamped.
oc_FR: Las responsas seràn datadas

en: Responses will have the IP address logged
oc_FR: Las responsas contendràn l'adreça IP

en: Responses will have their referring URL logged.
oc_FR: Las responsas contendràn l'URL de provenéncia

en: Responses will not be date stamped.
oc_FR: Las responsas seràn pas datadas

en: Responses will not have the IP address logged.
oc_FR: Las responsas contendràn pas l'adreça IP.

en: Responses will not have their referring URL logged.
oc_FR: Las responsas contendràn pas l'URL de provenéncia

en: Restore
oc_FR: Restablir

en: Restore options
oc_FR: Restablir las opcions

en: Restrict input to integer values
oc_FR: Restrénher la picada a de valors entièras

en: Result
oc_FR: Resultat

en: Results
oc_FR: Resultats

en: Results from LDAP Query.
oc_FR: Resultats de la requèsta LDAP

en: Resume later
oc_FR: Acabar pus tard

en: Return a formatted string
oc_FR: Tòrna una cadena formatada

en: Return comma-separated list of values
oc_FR: Tòrna una lista de las valors separadas per de virgulas

en: Return current UNIX timestamp
oc_FR: Retorn timestamp UNIX actual

en: Return part of a string
oc_FR: Tòrna una partida d’una cadena

en: Return to label set administration
oc_FR: Tornar a l'ecran d'administracion dels jòcs d'etiquetas

en: Return to survey
oc_FR: Retorn al questionari

en: Return to survey administration
oc_FR: Tornar a l'ecran d'administracion dels questionaris

en: Returns true if all non-empty responses are unique
oc_FR: Tòrna la valor "verai" se totas las responsas pas voidas son unicas

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
oc_FR: Tòrna verai() se la data es valida dins lo calendièr gregorian

en: Reverse a string
oc_FR: Invèrsa una cadena

en: Reverse answer order
oc_FR: Inversar l'òrdre de las responsas

en: Romanian
oc_FR: Romanés

en: Round fractions down
oc_FR: Arredondís las fraccions cap aval

en: Round fractions up
oc_FR: Arredondís la fraccion al nombre superior

en: Rounds a number to an optional precision
oc_FR: Arredondís un nombre a una precision en opcion

en: Rows
oc_FR: Linhas

en: Russian
oc_FR: Rus

en: SMTP debug mode:
oc_FR: Mòde debug per SMTP :

en: SMTP debug output:
oc_FR: Informacion de desbugatge SMTP :

en: SMTP host:
oc_FR: Òste SMTP :

en: SMTP password:
oc_FR: Senhal SMTP :

en: SMTP username:
oc_FR: Nom d'utilizaire SMTP :

en: SPSS export scale type
oc_FR: Tipe d'escala per expòrt SPSS

en: SPSS version:
oc_FR: Version de SPSS :

en: SQL CODE THAT FAILED
oc_FR: CÒDE SQL QU'A FRACASSAT

en: SQL command failed: %s
oc_FR: Comanda SQL en fracàs : %s

en: Same
oc_FR: Sens cambiament

en: Same height for lists
oc_FR: Meteissa talha per las listas

en: Save
oc_FR: Salvar

en: Save IP address?
oc_FR: Salvar l'adreça IP ?

en: Save Now
oc_FR: Salvar ara

en: Save and close
oc_FR: Enregistrar e tampar

en: Save as label set
oc_FR: Enregistrar coma jòc d'etiquetas

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
oc_FR: Salvar los dos dins lo dorsièr de trabalh de R (utilizatz getwd() e setwd() dins la fenèstra de comanda de R per los recuperar e los veire)

en: Save changes
oc_FR: Salvar los cambiaments

en: Save city
oc_FR: Salvar la vila

en: Save country
oc_FR: Salvar lo país

en: Save for further completion by survey user
oc_FR: Salvar per complecion ulteriora per l'utilizaire del questionari

en: Save postal code
oc_FR: Salvar lo còde postal

en: Save question group
oc_FR: Salvar lo grop de questions

en: Save referrer URL?
oc_FR: Salvar l'URL de provenéncia ?

en: Save settings
oc_FR: Salvar los paramètres

en: Save state
oc_FR: Salvar l'estat

en: Save this, then create another:
oc_FR: Salvar aquel d'aquí puèi ne crear un novèl :

en: Save timings?
oc_FR: Salvar los cronometratges ?

en: Save your unfinished survey
oc_FR: Salvatz vòstre questionari pas acabat

en: Saved Survey Details
oc_FR: Detalhs sul questionari salvat

en: Scale
oc_FR: Escala

en: Scale 1
oc_FR: Escala 1

en: Scale 2
oc_FR: Escala 2

en: Scenario
oc_FR: Scenari

en: Scope
oc_FR: Portada

en: Screen:
oc_FR: Ecran :

en: Search
oc_FR: Cercar

en: Second choice
oc_FR: Segonda causida

en: Security
oc_FR: Seguretat

en: Security question:
oc_FR: Question de seguretat :

en: Select ZIP file:
oc_FR: Seleccionar un fichièr ZIP :

en: Select columns
oc_FR: Seleccionar las colomnas

en: Select file
oc_FR: Seleccionar un fichièr

en: Select question
oc_FR: Seleccionar una question

en: Select survey to copy:
oc_FR: Seleccionar lo questionari a copiar :

en: Select template ZIP file:
oc_FR: Seleccionar un fichièr ZIP de modèl :

en: Select the LDAP query you want to run:
oc_FR: Causissètz la requèsta LDAP que volètz executar :

en: Select the type of chart to be displayed
oc_FR: Seleccionar lo tipe de grafic a afichar

en: Select...
oc_FR: Seleccionar ...

en: Semicolon
oc_FR: Punt-virgula

en: Send
oc_FR: Mandar

en: Send Invitations
oc_FR: Mandar los convits

en: Send Reminders
oc_FR: Mandar los rapèls

en: Send basic admin notification email to:
oc_FR: Mandar una notificacion simpla per corrièr electronic a :

en: Send detailed admin notification email to:
oc_FR: Mandar una notificacion detalhada per corrièr electronic a :

en: Send email invitation
oc_FR: Mandar los corrièrs electronics de convit

en: Send email invitations
oc_FR: Mandar los corrièrs electronics de convit

en: Send email reminder
oc_FR: Mandar los corrièrs electronics de rapèl

en: Send me a copy:
oc_FR: Me mandar una còpia :

en: Send reminder to token ID(s):
oc_FR: Mandadís d'un rapèl al convit d'ID :

en: Sending invitations...
oc_FR: Mandadís dels convits...

en: Sending reminders...
oc_FR: Mandadís dels rapèls...

en: Sep
oc_FR: Set

en: Separator used:
oc_FR: Separador utilizat :

en: Serbian (Cyrillic)
oc_FR: Sèrbi (Alfabet cirillic)

en: Serbian (Latin)
oc_FR: Sèrbi (Latin)

en: Server name & port:
oc_FR: Nom del servidor e pòrt :

en: Server time:
oc_FR: Ora servidor :

en: Server type:
oc_FR: Tipe de servidor :

en: Session writable
oc_FR: Escritura de sesilha

en: Set Survey Rights
oc_FR: Definir los dreches del questionari

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
oc_FR: Definir un tipe d'escala especific per l'expòrt SPSS d'aquesta question

en: Set name:
oc_FR: Definir lo nom :

en: Set survey permissions
oc_FR: Definir de permissions pel questionari

en: Set template permissions for this user
oc_FR: Definir de permissions suls modèls per aqueste utilizaire

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
oc_FR: Definir lo percentatge de la largor de la (sos)question. (1-100)

en: Set token length to:
oc_FR: Definir la longor del còde a :

en: Set user permissions
oc_FR: Definir de permissions per l'utilizaire

en: Share
oc_FR: Partejar

en: Share panel
oc_FR: Partejar la banca dels contactes

en: Shift-JIS Japanese
oc_FR: Japonés (Shift-JIS)

en: Short Free Text
oc_FR: Zòna de tèxte brèu

en: Short names
oc_FR: Nom brèu

en: Should we proceed with the delete?
oc_FR: Nos cal contunhar la supression ?

en: Show
oc_FR: Afichar

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
oc_FR: Afichar l'opcion 'Pas de responsa' per las questions non obligatòrias :

en: Show PHPInfo
oc_FR: Afichar PHPInfo

en: Show a map in the statistics?
oc_FR: Veire una mapa dins las estatisticas ?

en: Show advanced settings
oc_FR: Afichar los paramètres avançats

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
oc_FR: Afichar una alèrta se lo nombre de responsas depassa lo maximum autorizat.

en: Show both
oc_FR: Afichar los dos

en: Show both (Forced by the system administrator)
oc_FR: Afichar los dos (forçat per l'administrator sistèma)

en: Show comment
oc_FR: Afichar lo comentari

en: Show conditions for this question
oc_FR: Afichar las condicions per aquesta question

en: Show during registration?
oc_FR: Far veire a l'enregistrament ?

en: Show grand total
oc_FR: Afichar lo total global

en: Show grand total for either columns or rows
oc_FR: Afichar lo total global per las colomnas o las linhas

en: Show group description only
oc_FR: Afichar solament la descripcion del grop

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
oc_FR: Afichar solament la descripcion del grop (forçat per l'administrator sistèma)

en: Show group name only
oc_FR: Afichar solament lo nom del grop

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
oc_FR: Afichar solament lo nom del grop (forçat per l'administrator sistèma)

en: Show in public statistics
oc_FR: Afichar dins las estatisticas publicas

en: Show javascript alert
oc_FR: Afichar las alèrtas JavaScript

en: Show last..
oc_FR: Far veire lo darrièr...

en: Show next..
oc_FR: Far veire lo seguent...

en: Show next...
oc_FR: Far veire lo seguent ...

en: Show previous..
oc_FR: Far veire lo precedent...

en: Show previous...
oc_FR: Far veire lo precedent...

en: Show question code only
oc_FR: Afichar solament lo còde de la question

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
oc_FR: Afichar solament lo còde de la question (forçat per l'administrator sistèma)

en: Show question number only
oc_FR: Afichar solament lo numèro de la question

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
oc_FR: Afichar solament lo numèro de la question (forçat per l'administrator sistèma)

en: Show start...
oc_FR: Far veire lo primièr...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
oc_FR: Far veire las estatisticas d'aquesta question dins la pagina de las estatisticas publicas

en: Show text responses inline:
oc_FR: Far veire los tèxtes de responsa en linha :

en: Show title
oc_FR: Afichar lo títol

en: Show totals for
oc_FR: Afichar los totals per

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
oc_FR: Afichar los totals siá per las linhas, siá per las colomnas o per las doas

en: Simple selector
oc_FR: Causida simpla

en: Simple template editor
oc_FR: Editor de modèls simple

en: Sine
oc_FR: Sinus

en: Single checkbox
oc_FR: Casa de marcar unica

en: Single choice questions
oc_FR: Questions amb causida unica

en: Single response: ID %s
oc_FR: Responsa unica : ID %s

en: Sinhala
oc_FR: Singalés

en: Site name
oc_FR: Nom del site

en: Site name:
oc_FR: Nom del site :

en: Slider
oc_FR: Cursor

en: Slider accuracy
oc_FR: Precision del cursor

en: Slider initial value
oc_FR: Valor iniciala del cursor

en: Slider left/right text separator
oc_FR: Caractèr coma separador de tèxte esquèrra/drecha

en: Slider maximum value
oc_FR: Valor maximum del cursor

en: Slider minimum value
oc_FR: Valor minimum del cursor

en: Slider starts at the middle position
oc_FR: Lo cursor es posicionat en posicion centrale

en: Slovak
oc_FR: Eslovac

en: Slovenian
oc_FR: Eslovèn

en: Some URL description
oc_FR: Descripcion de l'URL

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
oc_FR: Qualques etapas plan simplas per crear vòstre tot primièr questionari :

en: Some text in this answer
oc_FR: Un tèxte dins aquesta responsa

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
oc_FR: O planhèm, mas i a de tipes de question pas suportats dins aqueste questionari

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
oc_FR: O planhèm, vòstras responsas depassan un quota definit per aqueste questionari

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
oc_FR: O planhèm, mas lo modul LDAP es absent dins vòstra configuracion PHP

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
oc_FR: O planhèm, aquesta question possedís pas cap de responsa, lo grafic pòt èsser produsit.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
oc_FR: O planhèm mas aquesta question a tròp de possibilitats de responsas per èsser afichada corrèctament dins un grafic.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
oc_FR: O planhèm, cap de fichièr mai pòt pas èsser mandat !

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
oc_FR: O planhèm, solas las extensions %s son autorizadas !

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
oc_FR: O planhèm, sols %s fichièrs pòdon èsser mandats per aquesta question !

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
oc_FR: O planhèm. Lo nom qu'avètz utilizat pel jòc d'etiquetas existís ja dins la banca de donadas. Causissètz-ne un autre.

en: Sorry, the request failed!
oc_FR: O planhèm, la requèsta a fracassat

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
oc_FR: O planhèm, lo fichièr mandat (%s) es mai grand que la talha de fichièr autorizada definida a %s KB.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
oc_FR: O planhèm, aquesta extension de fichièr (%s) es pas autorizada !

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
oc_FR: O planhèm, lo fichièr es tròp gròs. Sols los fichièrs fins a %s Ko son autorizats.

en: Sort answers alphabetically
oc_FR: Triar las responsas alfabeticament

en: Sort the answer options alphabetically
oc_FR: Triar las opcions de responsa alfabeticament

en: Spanish
oc_FR: Espanhòl

en: Spanish (Argentina)
oc_FR: Espanhòl (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
oc_FR: Espanhòl (Argentina) (Informal)

en: Spanish (Chile)
oc_FR: Espanhòl (Chile)

en: Spanish (Mexico)
oc_FR: Espanhòl (Mexic)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
oc_FR: Indicatz un format personalizat de data (los còdes <em>d/dd</em> <em>m/mm</em> <em>yy/yyyy</em> <em>H/HH</em> <em>M/MM</em> representan los jorn/mes/annada/ora/minutas amb o sens lo zèro de tèsta e los caractèrs "-./: " son permeses). Per defaut al format de data del questionari.

en: Square root
oc_FR: Raiç carrada

en: Standard deviation
oc_FR: Escart tipe

en: Standard token fields
oc_FR: Camps estandards de la taula dels participants

en: Start HTML editor in a popup window
oc_FR: Aviar l’editor HTML dins una fenèstra novèla

en: Start bounce processing
oc_FR: Aviar lo tractament de rebombs (bounce).

en: Start date/time:
oc_FR: Data/Ora d'aviada :

en: Start installation
oc_FR: Començar l'installacion

en: Start language
oc_FR: Lenga de despart

en: Start language:
oc_FR: Lenga de despart

en: Started but not yet completed
oc_FR: Començat mas pas completat

en: Starting from:
oc_FR: A partir de :

en: Statistics
oc_FR: Estatisticas

en: Statistics URL
oc_FR: URL de las estatisticas

en: Statistics survey %s
oc_FR: Estatisticas del questionari %s

en: Status
oc_FR: Estatut

en: Step 1:
oc_FR: Etapa 1 :

en: Step 2:
oc_FR: Etapa 2 :

en: Step value
oc_FR: Valor del pas

en: Stop this survey
oc_FR: Arrestar aqueste questionari

en: Store the city?
oc_FR: Enregistrar la vila ?

en: Store the country?
oc_FR: Emmagazinar lo país?

en: Store the postal code?
oc_FR: Emmagazinar lo còde postal?

en: Store the state?
oc_FR: Enregistrar l'estat ?

en: Straight
oc_FR: Simple

en: Strip HTML and PHP tags from a string
oc_FR: Suprimís las balisas HTML e PHP d’una cadena

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
oc_FR: Suprimís los espacis invisibles (o de caractèrs mai) al començament e a la fin d’una cadena

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
oc_FR: Suprimís los espacis invisibles (o de caractèrs mai) al començament d’una cadena

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
oc_FR: Suprimís los espacis invisibles (o de caractères mai) a la fin d’una cadena

en: Subject:
oc_FR: Objècte :

en: Submission date
oc_FR: Data demandadís

en: Submit
oc_FR: Mandar

en: Submit Your Survey.
oc_FR: Mandar vòstre questionari.

en: Submit your answers
oc_FR: Sometre vòstras responsas.

en: Submit your survey.
oc_FR: Sometre vòstre questionari.

en: Submitted
oc_FR: Somés

en: Subquestions
oc_FR: Sosquestions

en: Subquestions were successfully saved.
oc_FR: Las sosquestions son estadas salvadas amb succès.

en: Success
oc_FR: Succès

en: Success!
oc_FR: Succès !

en: Successfully created CPDB entries
oc_FR: Entradas CPDB creadas amb succès

en: Successfully created token entries
oc_FR: Convit creat amb succès

en: Sum
oc_FR: Soma

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
oc_FR: Addicionar dins la lista las valors de las questions respondudas que correspondon al critèri (valor arg op)

en: Summary
oc_FR: Resumit

en: Support this project - Donate to
oc_FR: Encoratjatz aqueste projècte. Fasètz un don a

en: Survey
oc_FR: Questionari

en: Survey %s
oc_FR: Questionari n°%s

en: Survey Has Been Deactivated
oc_FR: Lo questionari es estat desactivat

en: Survey ID
oc_FR: ID del questionari

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
oc_FR: Questionari d'ID %d salvat jos %s amb %d enregistrament(s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
oc_FR: Questionari d'ID %d salvat jos %s que conten %d enregistrament(s) (%s)

en: Survey activation
oc_FR: Activacion de questionari

en: Survey archive (.lsa)
oc_FR: Archiu de questionari (.lsa)

en: Survey cannot be activated yet.
oc_FR: Impossible d'activar lo questionari ara.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
oc_FR: Lo questionari pòt pas èsser activat. Siá n'avètz pas la permission siá compòrta pas cap de question.

en: Survey content
oc_FR: Contengut del questionari

en: Survey copy summary
oc_FR: Resumit de la còpia de questionari

en: Survey could not be created because it did not have a title
oc_FR: Lo questionari pòt pas èsser creat perque possedís pas cap de títol

en: Survey could not be updated
oc_FR: Lo questionari pòt pas èsser mes a jorn

en: Survey deleted.
oc_FR: Questionari suprimit.

en: Survey deletion
oc_FR: Supression de questionari

en: Survey does not pass consistency check
oc_FR: Lo questionari passa pas lo contraròtle de coeréncia

en: Survey expiration date
oc_FR: Data d'expiracion del questionari

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
oc_FR: Lo questionari es estat activat. La taula de las responsas es estada creada amb succès.

en: Survey import summary
oc_FR: Resumit de l'impòrt de questionari

en: Survey logic file
oc_FR: Fichièr de logica de questionari

en: Survey name (ID)
oc_FR: Nom del questionari (ID)

en: Survey name (ID):
oc_FR: Nom del questionari (ID) :

en: Survey participants
oc_FR: Participants al questionari

en: Survey permissions
oc_FR: Permissions del questionari

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
oc_FR: Las permissions sul questionaris son estadas mesas a jorn amb succès per totes los utilizaires d'aqueste grop.

en: Survey permissions were successfully updated.
oc_FR: Las permissions sul questionaris son estadas mesas a jorn amb succès.

en: Survey quota
oc_FR: Quota del questionari

en: Survey quotas
oc_FR: Quotas del questionari

en: Survey registration confirmation
oc_FR: Confirmacion d'enregistrament al questionari

en: Survey security
oc_FR: Seguretat del questionari

en: Survey settings
oc_FR: Paramètres del questionari

en: Survey settings were successfully saved.
oc_FR: Los paramètres del questionari son estats salvats amb succès.

en: Survey structure (.lss)
oc_FR: Exportar l'estructura del questionari (.lss)

en: Survey structure import summary
oc_FR: Resumit de l'importacion del questionari

en: Survey title and description
oc_FR: Títol del questionari e descripcion

en: Surveys
oc_FR: Questionaris

en: Swedish
oc_FR: Suedés

en: Switch to closed-access mode
oc_FR: Bascoular en mòde Accès restrench

en: System overview
oc_FR: Apercebut del sistèma

en: TIS620 Thai
oc_FR: Tai (TIS-620)

en: Tab-separated-values format (*.txt)
oc_FR: Valors separadas per tabulacions (*.txt)

en: Table column usage
oc_FR: Colomnas utilizadas per la taula

en: Table prefix
oc_FR: Prefix de las taulas

en: Table size usage
oc_FR: Talha utilizada per la taula

en: Take ownership
oc_FR: Venir proprietari

en: Tangent
oc_FR: Tangenta

en: Target (sub-)question:
oc_FR: Sosquestion/question cibla :

en: Target question
oc_FR: Question cibla

en: Template '%s' does already exist.
oc_FR: Lo modèl '%s' existís ja.

en: Template '%s' was successfully deleted.
oc_FR: Modèl '%s' suprimit amb succès.

en: Template Sample
oc_FR: Escandalhatge de modèl

en: Template editor:
oc_FR: Mòde de l’editor de modèl :

en: Template permissions were updated successfully.
oc_FR: Las permissions del modèl son estadas salvadas amb succès.

en: Template:
oc_FR: Modèl :

en: Terminate survey
oc_FR: Acabar lo questionari

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
oc_FR: Testatz se vòstre servidor a lo SSL d'activat en clicant sus aqueste ligam.

en: Text [Help] (Tip)
oc_FR: Tèxte [Ajuda] (Astúcia)

en: Text box
oc_FR: Zòna de tèxte

en: Text display
oc_FR: Afichatge de tèxte

en: Text inputs
oc_FR: Picadas de tèxte

en: Text questions
oc_FR: Questions de tipe tèxte

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
oc_FR: Tèxte afichat entre cada escala en mòde lista desenrotlanta per totas las sosquestions

en: Thai
oc_FR: Tailandés

en: Thank you for completing this survey.
oc_FR: Mercé d'aver completat aqueste questionari.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
oc_FR: Mercé de vos èsser enregistrat(-ada) per participar a aqueste questionari.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
oc_FR: Mercé d'aver salvat vòstre questionari incomplet. Los detalhs seguents pòdon èsser utilizats per I tornar e lo contunhar aquí ont l'avètz daissat. Se vos plai, gardatz aqueste corrièr electronic coma bremba-te - podèm pas retrobar vòstre senhal per vos.

en: Thank you!
oc_FR: Mercé !

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
oc_FR: Lo messatge d'avertiment demorarà visible per aqueste nombre de segondas (serà pas desactivat se daissat void)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
oc_FR: Lo 2nd messatge d'avertiment demorarà visible per aqueste nombre de segondas (serà pas desactivat se daissat void)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
oc_FR: Lo 2nd messatge a afichar coma 'avertiment d'expiracion del relambi' (un avertiment per defaut serà utilizat se daissat void)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
oc_FR: La mesa a jorn Confort de LimeSurvey es una procedura simpla per metre a jorn rapidament LimeSurvey cap a sa darrièra version.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
oc_FR: Las opcions de responsa seràn repartidas segon lo nombre de colomnas definit aicí

en: The answer to the security question is incorrect.
oc_FR: La responsa a la question de seguretat es incorrècta

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
oc_FR: La(es) responsa(s) deu/devon respondre a aquestes critèris de filtre :

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
oc_FR: La(es) responsa(s) deu/devon satisfar aquestes critèris de validacion :

en: The database you specified does already exist.
oc_FR: La banca de donadas indicada existís ja.

en: The database you specified does not exist:
oc_FR: La banca de donadas indicada existís pas :

en: The email address is not valid.
oc_FR: L'adreça de corrièr electronic es pas valida.

en: The email you used is not valid. Please try again.
oc_FR: L'adreça de corrièr electronic qu'avètz utilizada es pas valida. Ensajatz encara un còp.

en: The entry was assigned the following record id:
oc_FR: L'entrada èra assignada a l'ID de l'enregistrament seguent :

en: The file %s was deleted.
oc_FR: Lo fichièr %s es estat suprimit.

en: The following additional fields were found in your CSV file.
oc_FR: Los camps suplementaris seguents son estats trobats dins lo fichièr CSV

en: The following answers should be deleted:
oc_FR: Las responsas seguentas deurián èsser suprimidas

en: The following assessments should be deleted:
oc_FR: Las evaluacions seguentas deurián èsser suprimidas

en: The following conditions should be deleted:
oc_FR: Las condicions seguentas deurián èsser suprimidas :

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
oc_FR: Los fichièrs seguents seràn modificats o escafats mas son estats modificats deperabans per qualqu'un mai.

en: The following groups should be deleted:
oc_FR: Los gropes seguents deurián èsser suprimits :

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
oc_FR: Aquestas ancianas taulas de responsas demòran e pòdon èsser suprimidas se servisson pas mai :

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
oc_FR: Las enquèstas seguentas deurián èsser suprimidas perque contonon pas cap d'enregistrament o son pas mai aparentadas a cap d'autra enquèsta.

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
oc_FR: Aquestas ancianas taulas de convits demòran e pòdon èsser suprimidas se servisson pas mai :

en: The following problems have been found:
oc_FR: Los problèmas seguents son estats rencontrats :

en: The following questions should be deleted:
oc_FR: Las questions seguentas deurián èsser suprimidas.

en: The following steps will be done by this update:
oc_FR: Las etapas seguentas seràn efectuadas al moment d'aquesta mesa a jorn :

en: The following survey language settings should be deleted:
oc_FR: Los paramètres de lenga de questionari seguents deurián èsser suprimits

en: The following surveys are available:
oc_FR: Los questionaris seguents son disponibles :

en: The following surveys should be deleted:
oc_FR: Los questionaris seguents deurián èsser suprimits

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
oc_FR: Las lengas dels gropes importats del fichièr devon inclure al mens la lenga de basa d'aqueste questionari.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
oc_FR: Las lengas de las questions importadas del fichièr devon inclure al mens la lenga de basa d'aqueste questionari.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
oc_FR: Lo logaritme del nombre en basa base, siquenon tòrna lo logaritme natural (o neperian).

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
oc_FR: Lo nombre maximum de fichièrs es estat mandat. Vos caldriá tornar al questionari.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
oc_FR: Lo messatge a afichar coma 'avertiment d'expiracion del relambi' (un avertiment per defaut sera afichat se daissat void)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
oc_FR: Lo messatge a afichar quand lo compte a rebors es acabat (un messatge per defaut serà afichat se daissat void)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
oc_FR: Lo nombre minimum de fichièrs a mandar es pas atench

en: The new question group/question order was successfully saved.
oc_FR: L'òrdre del novèl grop de question / de la question, es estat salvat amb succès.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
oc_FR: La question pòt pas èsser aponduda. Vos cal, al minimum, precisar un còde de question.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
oc_FR: La question pòt pas èsser aponduda. Vos cal, al minimum, precisar un còde de question.

en: The question group was deleted.
oc_FR: Lo grop de questions es estat suprimit.

en: The records have been saved successfully!
oc_FR: Los enregistraments son estats salvats corrèctament

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
oc_FR: La verificacion de la redondància verifica la preséncia de taulas daissadas aprèp la desactivacion de questionaris. Los podètz suprimir se n'avètz pas mai besonh.

en: The related survey is missing.
oc_FR: Lo questionari correspondent es mancant.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
oc_FR: Lo dorsièr requesit pel salvament dels fichièrs mandats pòt pas èsser creat. Verificatz las permissions del dorsièr ./upload/surveys.

en: The response timings table has been renamed to:
oc_FR: La taula dels cronometratges es estada renomenada en :

en: The responses table has been renamed to:
oc_FR: La taula de las responsas es estada renomenada en :

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
oc_FR: Las responsas a aqueste questionari son pas mai disponiblas via LimeSurvey.

en: The sum must be at least %s
oc_FR: La soma deu èsser al mens de %s

en: The sum must be at most %s
oc_FR: La soma deu èsser al mai de %s

en: The sum must be between %s and %s
oc_FR: La soma deu èsser compresa entre %s e %s

en: The sum must equal %s
oc_FR: La soma deu èsser egala a %s

en: The sum must equal %s.
oc_FR: La soma deu èsser egala a %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
oc_FR: La soma de totas las valors numericas picadas devon èsser superiora a aquesta valor

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
oc_FR: Lo questionari pòt pas èsser activat tant qu'aquestes problèmas seràn pas resolguts.

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
oc_FR: Lo questionari passarà a l'estatut expirat en foncion de la data d'expiracion indicada dins sos paramètres.

en: The survey you selected does not exist
oc_FR: Lo questionari qu'avètz seleccionat existís pas

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
oc_FR: Lo messatge que s'aficha dins lo quadre del compte a rebors pendent aqueste

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
oc_FR: Lo còde qu'avètz utilizat es pas valid o es ja estat utilizat.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
oc_FR: Lo còde qu'avètz provesit es pas valid o es ja estat utilizat.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
oc_FR: Lo còde qu'avètz provesit correspond pas a lo de vòstra sesilha.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
oc_FR: La taula de convits ligada a aqueste questionari es estada renomenada en :

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
oc_FR: Ara, la taula dels convits es estada suprimida e los convits son pas mai requesits per accedir a aqueste questionari.

en: The type of your database management system
oc_FR: Tipe de vòstre sistèma de gestion de banca de donadas

en: The update is now complete!
oc_FR: La mesa a jorn es acabada !

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
oc_FR: Sembla que lo servidor de mesa a jorn es actualament ocupat. Aquò se produtz la màger part del temps quand los fichièrs meses a jorn per una novèla version son meses en plaça.

en: The username already exists.
oc_FR: Lo nom d'utilizaire existís ja.

en: The value of this variable can not be changed
oc_FR: La valor d'aquesta variabla pòt pas èsser cambiada

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
oc_FR: I a %s valors per defaut que son orfanèlas e pòdon èsser escafadas.

en: There are %s orphaned question attributes.
oc_FR: I a %s atributs de questions que son orfanèls.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
oc_FR: I a %s quotas que son orfanèls e pòdon èsser escafats.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
oc_FR: I a %s paramètres de lenga de quotas que son orfanèls e pòdon èsser escafats.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
oc_FR: I a %s membres de quotas que son orfanèls e pòdon èsser escafats.

en: There are no existing conditions in this survey.
oc_FR: Actualament, i a pas cap de condicions per aqueste questionari

en: There are no groups available.
oc_FR: I a pas cap de gropes disponibles.

en: There are no label sets which match the survey default language
oc_FR: Existís pas de serias d'etiquetas que correspondan a la lenga per defaut de l'enquèsta

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
oc_FR: I a pas mai de question. Quichatz lo boton <Mandar> per acabar aqueste questionari.

en: There are no questions in this survey
oc_FR: I a pas de question dins aqueste questionari

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
oc_FR: I a encara {EMAILCOUNT} corrièr(s) electronic(s) a mandar.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
oc_FR: I a {NUMBEROFQUESTIONS} questions dins aqueste questionari.

en: There is 1 question in this survey
oc_FR: I a 1 question dins aqueste questionari

en: There is already a recorded answer for this token
oc_FR: I a ja una responsa enregistrada associada a aqueste còde.

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
oc_FR: I a ja una entrada amb exactament lo meteis còde de convit dins la taula. Lo meteis còde de convit pòt pas èsser utilizat per d'entradas multiplas.

en: There is no matching survey.
oc_FR: I a pas de questionari correspondent.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
oc_FR: Un problèma s'es produch en escafant lo modèl '%s'. Verificatz las permissions dels fichièrs e dels dorsièrs.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
oc_FR: Un problèma s'es produch en telecargant lo fichièr de mesa a jorn. Ensajatz de reaviar la procedura de mesa a jorn.

en: There was an error using the Google API.
oc_FR: Una error s'es producha al moment de l'utilizacion de l'API de Google.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
oc_FR: I aviá pas cap de corrièr electronic a mandar. Deu èsser perque cap d'eles satisfasiá los critèris :

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
oc_FR: Doblon trobat amb la meteissa combinason de nom, pichon nom e adreça corrièr electronic

en: They were found to be duplicate using the participant id field
oc_FR: Existís de doblons qu'utilizan lo meteis camp identificant de contacte (id)

en: Third choice
oc_FR: Tresena causida

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
oc_FR: Aqueste fichièr ZIP conten pas de ressorsas validas. L'impòrt a fracassat.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
oc_FR: Aqueste fichièr ZIP conten pas de fichièrs de modèl valids. L'impòrt a fracassat.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
oc_FR: Aqueste archiu conten un fichièr PDF del questionari, lo fichièr queXML del questionari e lo fichièr XML de reparticion queXF que pòdon èsser utilizats amb queXF : http://quexf.sourceforge.net/  per lo tractament dels questionaris numerizats.

en: This attribute is automatically mapped
oc_FR: Aqueste atribut es afectat automaticament

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
oc_FR: Aqueste fichièr es pas un archiu ZIP valid. L'impòrt a fracassat.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
oc_FR: Aqueste tipe de fichièr es pas autorizat pel mandadís.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
oc_FR: Aqueste nom de fichièr es pas autorizat per èsser mandat.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
oc_FR: Aqueste grop conten pas cap de question. Vos cal apondre de questions dins aqueste grop abans de lo poder previsualizar

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
oc_FR: Aquesta descripcion de grop es pro voida de sens, mas tot a fach importanta.

en: This group does not contain any question(s).
oc_FR: Aqueste grop conten pas de question.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
oc_FR: Aqueste questionari es en accès restrench, vos cal doncas provesir un còde valid. Per mai d'ajuda, contactatz l'administrator.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
oc_FR: Aquò's un questionari en accès restrench. Vos cal aver un convit valid per i participar.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
oc_FR: Aquò's un tèxte d'astúcia que serà mostrat al participant per descriure lo sistèma de validacion de la question.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
oc_FR: Aquò's un exemple de tèxte de question - per demander una data.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
oc_FR: Aquò's un exemple de tèxte de question. L’utilizaire deu causir una responsa.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
oc_FR: Aquò's un exemple de descripcion del questionari. Pòt èsser relativament longa.

en: This is another sample question text - asking for number.
oc_FR: Aquò's un autre exemple de tèxte de question. - per una responsa numerica.

en: This is not a .csv file.
oc_FR: Aquò's pas un fichièr CSV

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
oc_FR: Aquò es pas un fichièr valid d'estructura de questionari LimeSurvey.

en: This is not a valid response data XML file.
oc_FR: Aquò es pas un fichièr valid de responsas de questionari LimeSurvey.

en: This is not a valid timings data XML file.
oc_FR: Aquò es pas un fichièr de donadas XML valid pels cronometratges.

en: This is not a valid token data XML file.
oc_FR: Aquò es pas un fichièr de donadas XML valid pels convits.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
oc_FR: Aquò's un exemple de tèxte de question. - per una responsa en tèxte simple.

en: This is some help text for this question.
oc_FR: Un tèxte d’ajuda per la question.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
oc_FR: Aquò's lo corrièr electronic per defaut de l'administrator del site e es utilizat pels messatges del sistèma, las opcions dels contactes e corrièr electronic de reget per defaut.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
oc_FR: Aquò's lo nom per defaut de l'administrator del site que serà utilizat dins los messatges e dins los contactes

en: This is the survey end message.
oc_FR: Aquò's lo messatge de fin de questionari.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
oc_FR: Aqueste nom es ja estat utilizat per aqueste questionari. Ne vos cal causir un autre.

en: This name is reserved for standard template.
oc_FR: Aqueste nom es reservat pels modèls de basa.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
oc_FR: Aqueste nom appareisserà dins la lista dels questionaris e dins l'entèsta del modul d'administracion.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
oc_FR: Aquesta procedura suprimirà aqueste questionari, totes sos gropes, sas responsas, questions e condicions associadas.

en: This question does not have a question 'type' set.
oc_FR: Aquesta question a pas de 'tipe' definit.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
oc_FR: Aquesta question a una condicion definida, pasmens la condicion es basada sus una question qu'apareis aprèp ela.

en: This question is always shown.
oc_FR: Aquesta question es totjorn afichada.

en: This question is mandatory
oc_FR: Aquesta question es obligatòria

en: This question requires a second answer set but none is set.
oc_FR: Aquesta question necessita un segond jòc de responsa mas n'i a pas cap de definit.

en: This question requires answers, but none are set.
oc_FR: Aquesta question necessita de responsas mas n'i a pas cap de definida.

en: This question's SGQA code
oc_FR: Lo còde SGQA d'aquesta question

en: This question's group ID number
oc_FR: Lo numèro identificant (ID) del grop d'aquesta question

en: This question's question ID number
oc_FR: Lo numèro identificant (ID) de la question

en: This question's survey ID number
oc_FR: Lo numèro identificant (ID) del questionari d'aquesta question

en: This response ID is invalid.
oc_FR: Aqueste identificant de responsa es invalid.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
oc_FR: Aqueste questionari a una taula de convits associada. Se suprimissètz aqueste questionari, aquesta taula de convits serà suprimida. Vos recomandam d'exportar o de far un salvament d'aquestes convits abans de suprimir aqueste questionari.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
oc_FR: Aqueste questionari es pas estat activat. I a pas cap de resultat a percórrer.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
oc_FR: Aqueste questionari es actiu e una taula de responsas existís. Se suprimissètz aqueste questionari, totas las responsas (e los fichièrs) seràn suprimits. Vos recomandam d'exportar las responsas abans de suprimir aqueste questionari.

en: This survey is active but expired.
oc_FR: Aqueste questionari es activat mas expirat.

en: This survey is active but has a start date.
oc_FR: Aqueste questionari es activat mas espèra una data d'aviada.

en: This survey is anonymous.
oc_FR: Aqueste questionari es anonime.

en: This survey is currently active.
oc_FR: Aqueste questionari es actualament activat.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
oc_FR: Actualament, aqueste questionari es pas activat. Poiretz pas salvar vòstras responsas.

en: This survey is not active - no responses are available.
oc_FR: Aqueste questionari es pas activat - cap de responsa es pas disponibla.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
oc_FR: Aqueste questionari es pas actiu. Lo vos cal activar abans d'ensajar l'importacion d'un fichièr VVexport

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
oc_FR: Actualament, aqueste questionari es pas activat, vòstres participants lo poiràn pas emplenar.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
oc_FR: Aqueste questionari es pas encara activat. Vòstra responsa pòt pas èsser salvada

en: This survey is not yet started.
oc_FR: Aqueste questionari es pas encara aviat.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
oc_FR: Aqueste questionari es ara activat, e las responsas pòdon èsser enregistradas.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
oc_FR: Aqueste questionari utiliza de responsas anonimas, doncas, podètz pas metre a jorn vòstra responsa.

en: This variable name has already been used.
oc_FR: Aqueste nom de variabla es ja estat utilizat.

en: This will be the password of admin user.
oc_FR: Aquò serà lo senhal de l'administrator

en: This will be the userid by which admin of board will login.
oc_FR: Aquel identificant serà l'identificant jol qual l'administrator se va poder connectar.

en: This will be your default language.
oc_FR: Aquò serà vòstra lenga per defaut.

en: This will replace the existing text. Continue?
oc_FR: Aquò remplaçarà lo tèxte existent. Contunhar ?

en: Three
oc_FR: Tres

en: Time difference (in hours):
oc_FR: Diferéncia de temps (en oras)

en: Time limit
oc_FR: Relambi per la question

en: Time limit action
oc_FR: Accion aprèp expiracion del compte a rebors

en: Time limit countdown message
oc_FR: Messatge pel compte a rebors

en: Time limit disable next
oc_FR: Lo compte a rebors desactiva lo boton Seguent

en: Time limit disable prev
oc_FR: Lo compte a rebors desactiva lo boton Precedent

en: Time limit expiry message
oc_FR: Messatge de compte a rebors acabat

en: Time limit expiry message display time
oc_FR: Durada d'afichatge del messatge de fin del compte a rebors

en: Time limit message CSS style
oc_FR: Estil CSS del messatge de compte a rebors acabat

en: Time limit timer CSS style
oc_FR: Estil CSS del compte a rebors

en: Time remaining
oc_FR: Temps que demòra

en: Time statistics
oc_FR: Estatisticas de durada

en: Timer
oc_FR: Cronomètre

en: Timings table could not be created.
oc_FR: La taula dels cronometratges a pas pogut èsser creada.

en: Timings will be saved.
oc_FR: Los cronometratges seràn salvats.

en: Timings will not be saved.
oc_FR: Los cronometratges seràn pas salvats.

en: Tip:
oc_FR: Astúcia :

en: Title
oc_FR: Títol

en: Title:
oc_FR: Títol :

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
oc_FR: Per poder mandar d'images o d’autres fichièrs, vos cal, d'en primièr, salvar vòstre questionari.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
oc_FR: Per recebre un senhal novèl per e-mail, entratz vòstre nom d'utilizaire e vòstra adreça e-mail.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
oc_FR: Per demorar anonime, utilizatz un escais coma nom d'utilizaire, atal, un corrièr electronic d'utilizaire es pas necessari.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
oc_FR: Reorganizatz las questions e gropes de questions en los desplaçant fins a l'endrech desirat amb l'ajuda de vòstra mirga.

en: Token
oc_FR: Còde

en: Token ID
oc_FR: ID del còde

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
oc_FR: Las descripcions dels atributs dels convits son estadas mesas a jorn amb succès.

en: Token attribute: %s
oc_FR: Atribut del convit : %s

en: Token code for this participant
oc_FR: Còde de convit d'aqueste participant

en: Token control
oc_FR: Contraròtle dels convits

en: Token fields
oc_FR: Camps del convit

en: Token length
oc_FR: Longor del còde

en: Token mismatch
oc_FR: Lo còde correspond pas

en: Tokens
oc_FR: Convits

en: Tokens already exist for this survey.
oc_FR: De getons existisson ja per aquesta enquèsta.

en: Tools
oc_FR: Aisinas

en: Total Errors
oc_FR: Nombre total d'errors

en: Total Imported files
oc_FR: Nombre total de fichièr(s) importat(s)

en: Total attributes in the central table
oc_FR: Atributs totals dins la banca de donadas centralizada dels contactes

en: Total errors
oc_FR: Nombre total d'errors

en: Total imported files
oc_FR: Nombre total de fichièr(s) importat(s)

en: Total invitations sent
oc_FR: Nombre total de convit(s) mandada(s)

en: Total number of files
oc_FR: Nombre total de fichièrs

en: Total numbers of sent reminders
oc_FR: Total dels rapèls mandats

en: Total opted out
oc_FR: Nombre total de desinscripcion

en: Total participants in central table
oc_FR: Nombre total de contactes dins la banca de donadas centralizada

en: Total records in survey
oc_FR: Nombre total d'enregistraments per aqueste questionari

en: Total records in survey:
oc_FR: Nombre total d'enregistraments per aqueste questionari :

en: Total size of files
oc_FR: Talha totala de fichièrs

en: Total surveys completed
oc_FR: Nombre total de questionari(s) acabat(s)

en: Total time
oc_FR: Temps total :

en: Transfer the surveys of this user to:
oc_FR: Transferir los questionaris d'aqueste utilizaire a :

en: Translate survey
oc_FR: Tradusir lo questionari

en: Translate to
oc_FR: Tradusir en

en: Tried to pop value off of empty stack
oc_FR: Temptativa de saut fòra de la valor de pila voida

en: Try again
oc_FR: Ensajatz encara un còp

en: Try again! Connection with database failed.
oc_FR: Ensajatz tornarmai, la connexion a la banca de donadas a fracassat.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
oc_FR: Ensajatz encara un còp ! La connexion a la banca de donadas a fracassat. Rason :

en: Try to submit again
oc_FR: Ensajatz de mandar un còp de mai

en: Try with a bigger token length.
oc_FR: Ensajatz amb un longor de còde mai longa.

en: Turkish
oc_FR: Turc

en: Two
oc_FR: Dos

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
oc_FR: Completatz lo nom e lo senhal qu'avètz utilizats al moment del salvament.

en: Type:
oc_FR: Tipe :

en: UCS-2 Unicode
oc_FR: Unicòde (UCS-2)

en: UJIS for Windows Japanese
oc_FR: Japonés (UJIS)

en: URL description:
oc_FR: Descripcion de l'URL :

en: URL of the survey
oc_FR: URL del questionari

en: URL:
oc_FR: Adreça (URL) :

en: US ASCII
oc_FR: US (ASCII)

en: UTF-8 Unicode
oc_FR: Unicòde (UTF-8)

en: Un-quotes a quoted string
oc_FR: Des-cita una cadena entre verguetas

en: Unable to create directory `%s`.
oc_FR: Impossible de crear lo dorsièr `%s`.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
oc_FR: Impossible d’evaluar l’operador binari - mens de 2 entradas sus la pila

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
oc_FR: Impossible d'evaluar l’operador unari - pas d’entrada sus la pila

en: Unable to insert record into survey table
oc_FR: Impossible d’apondre aqueste enregistrament dins la taula de las responsas

en: Unbalanced equation - values left on stack
oc_FR: Eqüacion desequilibrada - valors daissadas sus la pila

en: Uncertain
oc_FR: Pas segur

en: Unchanged
oc_FR: Pas cambiat

en: Undefined function
oc_FR: Foncion pas definida

en: Undefined variable
oc_FR: Variabla pas definida

en: Unknown error
oc_FR: Error desconeguda

en: Unknown file extension
oc_FR: Extension del fichièr desconeguda

en: Unmapped participant attributes
oc_FR: Atributs de contactes pas afectats

en: Unsupported number of arguments: %s
oc_FR: Nombre d’arguments pas preses en carga : %s

en: Unsupported syntax
oc_FR: Sintaxi pas presa en carga

en: Unwritable
oc_FR: Pas inscriptible

en: Update
oc_FR: Metre a jorn

en: Update condition
oc_FR: Metre a jorn una condicion

en: Update scenario
oc_FR: Metre a jorn un scenari

en: Update server busy
oc_FR: Servidor de mesa a jorn ocupat

en: Update token entry
oc_FR: Metre a jorn lo convit

en: Update user group
oc_FR: Mesa a jorn del grop d'utilizaires

en: Upload
oc_FR: Mandar

en: Upload files
oc_FR: Mandar de fichièrs

en: Upload summary
oc_FR: Resumit dels mandadisses de fichièrs

en: Upload your files
oc_FR: Mandar vòstres fichièrs

en: Uploaded CSV file successfully
oc_FR: Fichièr CSV mandat amb succès.

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
oc_FR: Lo nom del fichièr de jòc d'etiquetas deu aver una extension .lsl.

en: Uploaded resources management
oc_FR: Gestion de las ressorsas mandadas

en: Uploading
oc_FR: Mandadís

en: Uploading LDAP Query
oc_FR: Mandadís en cors d'una requèsta LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
oc_FR: Met en majuscula la primièra letra de cada mot d’una cadena

en: Urdu
oc_FR: Ordó

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
oc_FR: Utilizar de bóstias de seleccion accessiblas a la plaça d'un popup pel calendièr

en: Use checkbox layout
oc_FR: Utilizar de casas de marcar

en: Use dropdown presentation
oc_FR: Utilizar de listas desenrotlantas

en: Use global settings
oc_FR: Utilizar los paramètres generals

en: Use mapping service
oc_FR: Utilizar lo servici de cartografia

en: Use same default value across languages:
oc_FR: Utilizar la meteissa valor per defaut per totas las lengas :

en: Use settings below
oc_FR: Utilizar los paramètres çaijós

en: Use slider layout
oc_FR: Utilizar un cursor

en: Used/free space for file uploads
oc_FR: Espaci utilizat/liure pels mandadisses de fichièrs

en: User
oc_FR: Utilizaire

en: User '%s' was successfully deleted.
oc_FR: L'utilizaire '%s' es estat escafat corrèctament.

en: User added.
oc_FR: Utilizaire apondut.

en: User already exists in the group.
oc_FR: L'utilizaire existís ja dins aqueste grop.

en: User control
oc_FR: Contraròtle dels utilizaires

en: User data
oc_FR: Donadas de l'utilizaire

en: User does not exist in the group.
oc_FR: L'utilizaire existís pas dins lo grop.

en: User group
oc_FR: Gropes d'utilizaires

en: User group added.
oc_FR: Grop d'utilizaires apondut.

en: User group successfully added!
oc_FR: Grop d'utilizaires apondut amb succès !

en: User group successfully saved!
oc_FR: Grop d'utilizaires salvat amb succès !

en: User groups
oc_FR: Gropes d'utilizaires

en: User name
oc_FR: Nom d'utilizaire

en: User name:
oc_FR: Nom d'utilizaire :

en: User not found.
oc_FR: Utilizaire pas trobat.

en: User registration at '%s'
oc_FR: Enregistrament de l'utilizaire a '%s'

en: User removed.
oc_FR: Utilizaire suprimit

en: Username
oc_FR: Nom d'utilizaire

en: Username already exists.
oc_FR: L’identificant existís ja.

en: Username: %s
oc_FR: Nom de l'utilizaire : %s

en: Users
oc_FR: Utilizaire(s)

en: Uses left
oc_FR: Utilizacions restantas

en: Uses left:
oc_FR: Utilizacions restantas :

en: Valid from
oc_FR: Valid a partir del

en: Valid until
oc_FR: Valid fins a

en: Validation:
oc_FR: Validacion :

en: Value
oc_FR: Valor

en: Value range allows missing
oc_FR: Permetre de respondre pas

en: Values:
oc_FR: Valors :

en: Vietnamese
oc_FR: Vietnamian

en: View Saved but not submitted Responses
oc_FR: Veire las responsas enregistradas mas pas mandadas

en: View response
oc_FR: Veire la responsa

en: View response ID %d
oc_FR: Veire la responsa ID %d

en: View response URL
oc_FR: Veire l'URL de la responsa

en: View response details
oc_FR: Veire lo detalh de la responsa

en: View statistics
oc_FR: Veire las estatisticas

en: View the statistics for this survey.
oc_FR: Veire las estatisticas d'aqueste questionari

en: View this record
oc_FR: Visualizar aqueste enregistrament

en: View/read
oc_FR: Visualizar/Legir

en: Viewing response (ID %s)
oc_FR: Visualizacion de la responsa (ID %s)

en: Visit our website!
oc_FR: Visitatz nòstre site web !

en: Warn and move on
oc_FR: Avertir e contunhar

en: Warning
oc_FR: Avertiment

en: Warning!
oc_FR: Atencion !

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
oc_FR: Atencion : Los fichièrs/dorsièrs seguents devon èsser meses a jorn mas son en lectura sola.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
oc_FR: Atencion : Utilizatz totjorn lo senhal per defaut ('password'). Cambiatz vòstre senhal e reconnectatz-vos un còp de mai.

en: Warnings
oc_FR: Avertiments

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
oc_FR: O planhèm mas una error sistèma s'es producha e vòstre fichièr es pas estat salvat. Un corrièr electronic es estat mandat per n'avertir l'administrator del questionari.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
oc_FR: O planhèm, mas sètz pas autorizat a entrar dins aqueste questionari.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
oc_FR: O planhèm, mas avètz pas la permission de far aquò.

en: We are sorry but your session has expired.
oc_FR: O planhèm, mas vòstra sesilha a expirat.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
oc_FR: Vos recomandam d'exportar entièrament aqueste questionari a partir de l'ecran principal d'administracion abans de suprimir.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
oc_FR: Vos recomandam d'exportar entièrament aqueste questionari a partir de l'ecran principal d'administracion abans de contunhar.

en: Welcome
oc_FR: Benvenguda

en: Welcome %s!
oc_FR: Benvenuga %s !

en: Welcome and end text
oc_FR: Tèxte d'acuèlh e de fin

en: Welcome message:
oc_FR: Messatge d'acuèlh :

en: Welcome to %s!
oc_FR: Benvenguda a %s !

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
oc_FR: Benvengut sus l'interfàcia d'installacion de LimeSurvey. Aqueste assistent vos va guidar tot lo long de la procedura d'installacion, lo parametratge de la banca de donadass e la configuracion iniciala de LimeSurvey.

en: Welcome to this sample survey
oc_FR: Benvenguda dins aqueste exemple de questionari

en: Welcome:
oc_FR: Acuèlh :

en: Welsh
oc_FR: Gallés

en: When an imported record matches an existing record ID:
oc_FR: Quand un enregistrament importat correspond a un enregistrament existent (ID) :

en: Writable
oc_FR: Inscriptible

en: Year
oc_FR: Annada

en: Yes
oc_FR: Òc

en: Yes (Forced by the system administrator)
oc_FR: Òc (forçat per l'administrator sistèma)

en: Yes - Delete Them!
oc_FR: Òc - Suprimissètz-las !

en: Yes/No
oc_FR: Òc/Non

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
oc_FR: Sètz a mand de suprimir totas las condicions d'aqueste questionari

en: You are about to delete this survey
oc_FR: Sètz a mand de suprimir aqueste questionari

en: You are already a part of this survey.
oc_FR: Avètz ja participat a aqueste questionari.

en: You are not a participant in this survey.
oc_FR: Sètz pas un participant a aqueste questionari.

en: You are not authorized to delete questions.
oc_FR: Sètz pas autorizat a suprimir de questions

en: You can leave these settings blank and change them later
oc_FR: Aquestes paramètres pòdon èsser modificats ulteriorament e pòdon èsser daissats voids.

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
oc_FR: Podètz daissar aqueste camp void e generar automaticament de còdes de convit amb 'Generar los còdes dels convits'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
oc_FR: Podètz, dempuèi aqueste ecran, cargar un questionari qu'avètz precedentament salvat.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
oc_FR: Podètz pas apondre o suprimir lo proprietari del grop, .

en: You can upload %s under %s KB each.
oc_FR: Podètz mandar %s amb un maximum de %s KB per cadun.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
oc_FR: Podètz utilizar las informacions seguentas per vos connectar al site :

en: You can't copy a question if the survey is active.
oc_FR: Podètz pas copiar una question se lo questionari es activat.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
oc_FR: Podètz pas utilizar de responsas anonimas quand la persisténcia de las responsas que proven de convits es activada.

en: You cannot delete the last answer option.
oc_FR: Podètz pas suprimir la darrièra opcion de responsa.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
oc_FR: Podètz pas contunhar tant qu'auretz pas entrat de tèxte dins una o mantuna question.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
oc_FR: La bibliotèca Freetipe es pas installada. L'afichatge de grafics requerís la bibliotèca Freetipe per foncionar corrèctament.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
oc_FR: La bibliotèca GD es pas installada. L'afichatge de grafics requerís la bibliiotèca GD per foncionar corrèctament.

en: You don't have the permission to activate tokens.
oc_FR: Avètz pas la permission d'activar los còdes de convits.

en: You have already completed this survey.
oc_FR: Avètz ja completat aqueste questionari.

en: You have been already removed from this survey.
oc_FR: Ja sètz estat suprimit d'aqueste questionari.

en: You have been removed from the central participants list for this site
oc_FR: Sètz estat levat(-ada) de la lista dels contactes per aqueste site

en: You have been successfully added back to this survey.
oc_FR: Sètz estat apondut a aqueste questionari.

en: You have been successfully removed from this survey.
oc_FR: Sètz estat suprimit d'aqueste questionari amb succès.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
oc_FR: Avètz depassat lo limit maximal de temptativas d’autentificacions autorizadas. Mercé de pacientar %d minutas abans tot novèl ensag.

en: You have not selected a question
oc_FR: Avètz pas seleccionat cap de question

en: You have not selected a survey
oc_FR: Avètz pas seleccionat de questionari

en: You have to pair this field with an existing attribute.
oc_FR: Vos cal ligar aqueste camp amb un atribut existent.

en: You have to select at least one label set.
oc_FR: Vos cal seleccionar al mens un jòc d'etiquetas.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
oc_FR: Vos cal vos enregistrar se volètz participar a aqueste questionari.

en: You must be registered to complete this survey
oc_FR: Vos cal èsser enregistrat(-ada) per completar aqueste questionari

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
oc_FR: Vos cal aplicar de dreches d'escritura sus aquestes fichièrs abans de poder contunhar. Se sètz pas segur de cossí procedir, mercé de contactar vòstre administrator del sistèma.

en: You must supply a name for this saved session.
oc_FR: Vos cal provesir un nom per salvar aquesta sesilha.

en: You must supply a password for this saved session.
oc_FR: Vos cal provesir un senhal per salvar aquesta sesilha.

en: You need to add question groups
oc_FR: Vos cal apondre de gropes de questions

en: You need to add questions
oc_FR: Vos cal apondre de questions

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
oc_FR: Vos cal mandar encara %s fichièr(s) per aquesta question.
    Sètz segur que volètz quitar ?

en: You should export your responses before deactivating.
oc_FR: Vos caldriá exportar vòstras responsas abans de desactivar.

en: You should have a great time doing this
oc_FR: Deuriatz prene de bon temps en fasent aquò

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
oc_FR: Vos caldriá notar lo nom de la(s) taula(s) pel cas qu'auriatz besonh d'aquesta informacion.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
oc_FR: Vos caldriá pas activar un questionari que se sètz absoludament segur que la configuracion de vòstre questionari es acabada e aurà pas besonh d'èsser modificada.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
oc_FR: Seretz redirigit dins 5 segondas. Se sètz pas redirigit, clicatz  <a href="%s">aicí</a>.

en: Your Choices
oc_FR: Vòstras causidas

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
oc_FR: Vòstra installacion de LimeSurvey es verificada per saber se la mesa a jorn pòt èsser efectuada sens problèma.

en: Your Ranking
oc_FR: Vòstre classament

en: Your answer
oc_FR: Vòstra responsa

en: Your assessment
oc_FR: Vòstras evaluacions

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
oc_FR: Vòstre navigator indica qu'a ja servit per respondre a aqueste questionari. Reïnicializam la sesilha per que lo poscatz recomençar dempuèi lo començament.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
oc_FR: Ara, vòstras donadas deurián èsser importadas. Lo data.frame es apelat "data". Los elements de la forma variable.labels son d'atributs de las donadas ("atributes(data)$variable.labels"), coma per foreign:read.spss.

en: Your database server password.
oc_FR: Lo senhal del servidor de banca de donadas.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
oc_FR: Lo nom d'utilizaire per vòstre servidor de banca de donadas. Dins la màger part dels cases, "root" conven.

en: Your passwords do not match.
oc_FR: Vòstres senhals correspondon pas.

en: Your personal settings were successfully saved.
oc_FR: Vòstres paramètres personals son estats salvats amb succès.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
oc_FR: La lenga preferida serà utilizada tot lo long del processus d'installacion.

en: Your response table will be renamed to:
oc_FR: Vòstra taula de responsas serà renomenada en :

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
oc_FR: Vòstras responsas son pas estadas perdudas e son estadas transmesas per corrièr electronic a l’administrator del questionari que las picarà ulteriorament dins la banca de donadas.

en: Your responses were successfully saved.
oc_FR: Vòstras responsas son estadas salvadas amb succès.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
oc_FR: Vòstre questionari pòt exportar las donadas dels convits associats a cada responsa. Seleccionatz totes los camps addicionals a exportar.

en: Your survey responses have been recorded.
oc_FR: Vòstras responsas al questionari son estadas enregistradas.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
oc_FR: Vòstras responsas al questionari son estadas salvadas corrèctament. Anatz recebre un corrièr electronic de confirmacion. Se vos plai, prenètz garda de pèrdre pas vòstre senhal, serem pas en mesura de lo retrobar per vos.

en: Your survey was successfully saved.
oc_FR: Vòstre questionari es estat salvat amb succès.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
oc_FR: Vòstre questionari serà salvat amb aqueste nom e aqueste senhal e poirà èsser completat pus tard en vos connectant amb los meteisses nom e senhal.

en: Your time to answer this question has expired
oc_FR: Vòstre relambi per respondre a aquesta question es expirat.

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
oc_FR: Vòstre relambi per respondre a aquesta question es gaireben expirat. Vos demòra {TIME}.

en: Your update key is invalid and was removed.
oc_FR: Vòstra clau de mesa a jorn es pas valida e es estada suprimida.

en: Your user data for accessing %s
oc_FR: Vòstras donadas d'utilizaire per accedir a %s

en: Zoom level
oc_FR: Nivèl de zoom

en: and
oc_FR: e

en: at question
oc_FR: a la question

en: checked
oc_FR: marcat

en: d-m-yyyy
oc_FR: j-m-aaaa

en: d.m.yyyy
oc_FR: j.m.aaaa

en: d/m/yyyy
oc_FR: j/m/aaaa

en: dd-mm-yyyy
oc_FR: jj-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
oc_FR: jj.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
oc_FR: jj/mm/aaaa

en: directory
oc_FR: Repertòri

en: equals
oc_FR: egal

en: having a token
oc_FR: qu'an un convit

en: having a valid email address
oc_FR: qu'an una adreça de corrièr electronic valida

en: hours
oc_FR: oras

en: is
oc_FR: es

en: is NOT
oc_FR: es PAS

en: is greater than
oc_FR: es superior a

en: is greater than or equal to
oc_FR: es superior o egal a

en: is less than
oc_FR: es inferior a

en: is less than or equal to
oc_FR: es inferior o egal a

en: is matched (regexp)
oc_FR: Correspond a (expression regulara)

en: minitab method
oc_FR: metòde minitab

en: mins
oc_FR: minutas

en: mm-dd-yyyy
oc_FR: mm-jj-aaaa

en: mm.dd.yyyy
oc_FR: mm.jj.aaaa

en: mm/dd/yyyy
oc_FR: mm/jj/aaaa

en: not checked
oc_FR: Pas marcat

en: not having been sent an invitation already
oc_FR: qu'an pas encara agut de convit de mandat

en: or
oc_FR: o

en: page
oc_FR: pagina

en: queXML format (*.xml)
oc_FR: Format de fichièr queXML (*.xml)

en: quota language settings
oc_FR: Paramètres lingüistics del quota

en: quota members
oc_FR: Membres del quota

en: responses
oc_FR: responsas

en: seconds
oc_FR: segondas

en: selected
oc_FR: seleccionat

en: table
oc_FR: Taula

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
oc_FR: aquò's un messatge automatic per vos indicar qu'un compte vos es estat creat sul site '%s'.

en: timings
oc_FR: Cronometratges

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
oc_FR: rendètz-vos sus http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php per mai d'informacion

en: yyyy-mm-dd
oc_FR: aaaa-mm-jj

en: yyyy.mm.dd
oc_FR: aaaa.mm.jj

en: yyyy/mm/dd
oc_FR: aaaa/mm/jj
